Сопотненец: След 10-годишна сага с Водния цикъл, водата така и не дойде!

Автор: Деница Лещева 7321
Сопотненец: След 10-годишна сага с Водния цикъл, водата така и не дойде!

Жалби, фалшиви сигнали и противоречия в ръководството на администрацията са в основата на 10-годишната сага с водния проект в Сопот. Или поне това твърди в позицията си местният жител Никола Пингелов, според когото проектът е опорочен от неправилна политика, фалшиви сигнали и грозни скандали. 

Пингелов предизвика вълнения сред съгражданите си, публикувайки становището си в социалните мрежи. Публикуваме го и ние, за да се обърнем за по-нататъшен коментар към отговорните институции.

Ето го и текстът, предоставен лично от автора на Plovdivnow.bg:

Възползвайки се от възможностите, които дават еврофондовете, ръководството на община Сопот решава проблема с водоснадбяването и многобройните аварии по ВиК мрежата в двете населени места. След подготвяне на необходимата документация (пречиствателната в Сопот е трета поред, построена с европари, и процедурите не са отработени, учене в движение), проектът включва три етапа:

1. пречиствателна

2. подмяна на водопровод и канал

3. магистрален водопровод ,голям резервоар и озонаторна станция.

Изискванията са дейностите да останат в такъв порядък. 

"Който плаща, той поръчва музиката" 

Процедурата е открита на 30.12.2008 г. Договорът за безвъзмездна финансова помощ е подписан на 12.01.2009. Изпълнителят е избран 29.04.2009г. Поръчката е завършена на 10.06.2010г.

Въедена в експлоатация от Държавна приемателна комисия на 02.09.2010. Предадена на ВиК (такива са изискванията на закона -един бачка, друг прибира печалбата) на 10.01.2011. 

Дотук добре. С тези темпове през 2014 г. проблема с водата трябваше да е в забравен.

Да, ама не! 

Още със започването на проекта, в прокуратурата е постъпил сигнал за нарушения от страна на Общината за неправомерно заграбване на частни земи. Сигналът е подаден от П. Точев и И. Милева. Следва образуване на преписка номер 6814/2009 от Окръжна прокуратура. След това авансовото плащане от страна на управляващия орган на оперативната програма е спряно. Общината е принудена да тегли заем, за да разплати СМР (строително монтажните работи). Следва сигнал за неправомерно теглен заем - сигнал за това, че пречиствателната е със завишен капацитет. Жителите били по малко от 13 000, а тя била изчислена да пречиства вода за 25 000, без да се отчитат работници, ученици, туристи. Сигнал,че пречиствателната е по-скъпа (при прогноза 15 104 410 лв. договорът с изпълнителя е за 14 511 522лв. Бел. ред. - Пречиствателната на Хисар е със същите параметри е с 30% по скъпа.)

Към подаващите сигналите се присъединява и новоизбраният общински съветник Д. Дойнов. Сигнали за кражби злоупотреби с европари са изпращани и до Европейската агенция за борба със злоупотребите с еврофондове ОЛАФ.

ВСИЧКИ СИГНАЛИ СА ПРОВЕРЕНИ, включително от ОЛАФ , а заключенията са, че няма нарушения, злоупотреби и престъпления. (който има търпение да прочете документите, ще се увери сам). Но за времето, през което текат проверките, не може да стартира вторият етап.  Благодарение на "будната съвест"" на сопотненци три години са загубени в даване на обяснения и опровергаване на безпочвенни обвинения.

Междувременно , може би и благодарение на многото сигнали, 17 дни след въвеждане в експлоатация на пречиствателната станция, ръководството на Общината е уведомено, че част ит разходите не са признати поради наложена финансова корекция. Към обясненията по безпочвените сигнали се добавя и борбата за отмяна на корекцията от 25%, наложена със задна дата. Наред със становищата на Д. Манов от Cibola, инж. Радка Заралиева-оценител, инж. Васил Герасимов- вещо лице към Окръжен съд-Пловдив, налице е и становището на председателя на УО на ОПОС Малина Крумова. Всички те са в полза на община Сопот и обявяват финансовата корекция за неправомерна.

Именно поради тази причина ръководството на Общината отказа да взима заем и да погаси дълга към консорциума. ОТКАЗА да плати и със парите които имаше да взима от ВМЗ като данъци и такса смет. Искаше да използва патите за самофинансиране на бъдещи проекти, касаещи облагородяването на града. Поведе борба за опрощаване на корекцията и това се случи, но, за съжаление на всички, много късно (парите са похарчени - проектите опропастени). Въпреки че първия етап не е приключен ДОКУМЕНТАЛНО (всички приказки, че пречиствателната не работи са кьорфишеци, безпочвенни), ръководството на ОПОС допуска започването на втория етап. Той също беше реализиран в кратки срокове - септемри 2014 - ноември 2015.

...
Въпреки усилията, недоволството надделя. 
Документите за третия етап бяха подготвени. Чакаше се въвеждането в експлоатация на втория етап, за да стартира завършителният.

Това така и не се случи. Новата администация отказа категорично да се знимава с европроекти. Отнесе се с пренебрежение и цинизъм към хората, занимаващи се с проектите. Уволни част от служителите, другите, обругани и обидени от подобно отношение (наричани крадци, мошеници, луди, които не си пият редовно хапчетата), напуснаха. Усилията на Гражданския комитет да влезе в диалог с всезнайковците завършиха с "дърти пенсионери, които миришат на гробище". И така мечтата за третия етап умря. Притокът от евросредства през 2020г спира. 
Трябва да се действа много бързо и разумно, за да се хване последният влак. Има възможности, но ограничението във времето ги прави много по-трудни за изпълнение. Ще трябва подкрепа и като казах подкрепа , БЛАГОДАРЯ на областното ръководство на ВМРО. Благодаря за оказаната морална и юридическа подкрепа през всичките тези години, още от времето на борбите за отделяне от Карлово, та до наши дни. 
И ако питате от къде имам тези документи, защо говоря по въпроса - щях да пиша книга за този период и събирах информация , но се отказах. Срамно.
Срамно ще бъде поколенията да научат, как сопотненци са се самоизяждали, май по-правилно е "самоизпили". Как ей така, на инат, са се отказали от нещо, което е жиненоважно откакто свят светува. 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина