Но анализ на пандемията към момента направи математикът проф. Николай Витанов.

Той отново напомни, че настоящата вълна е смазана. По думите му до средата на този месец условията по Черноморието ни ще са благоприятни.

Вижте цялата му прогноза:

„Караме по технологията за оценка и прогнози, както всеки ден.

Това са числата. Ако ви е еднообразно, не го четете.

Добрите новини продължават. Вълната си отиде. Стойностите на индексите падат. Хомеостазисът държи. Цялото Черноморие е добре. Заболеваемостта във Варна, Бургас и Добрич спада. Добрич и Варна даже са толкова добре, че излязоха от Етап 1 на плана на МЗ и отидсха на Етап 0, тоест – в синята зона. Докъм средата на месеца все още става да се ходи на море – който планира да хода – моментът е благоприятен.

За процеса на засилено неспазване на мерки само споменавам. Както бе прогнозирано, това няма да наруши хомеостазиса на системата и не се очакват особени проблеми през септември, до изборите и 10-дни след това. След което, небесният кръчмар ще почне полека да представя сметката.

Що се отнася до текущото състояние – вървим надолу. Вълницата е смазана. Мерките могат да си отидат. Ганьо си работи умно и красиво по есенно-зимната вълна, като си мисли какъв е хитър и как ще прецака небесния кръчмар да пие без да плаща. Ще има да говорим още по това.

Намираме се в сценарий Празни болници, ден 55. Очакван срок на стабилност на сценария – поне 75 дни. До изборите и след това.

14-дневната заболеваемост днес е 135.37 на 100 000. Спада, както се и очакваше. Ясно е, че няма да стигне 400 на 100 000, тъй, че няма да има налагане на по-съществени мерки. Паднахме под 150 на 100 000. Това е добре. Хомеостазисът държи.

Основният сценарий го знаете – Празни болници (под 500 в интензивни отделения и под 5000 в неинтензивни отделения).

Проверка на ситуацията с пандемията днес

1. Вълницата грохна. Точно според прогнозите. И понеже прогнозите бяха точни, нито народът беше затворен, нито бизнесът спря, нито сезонът по морето пострада. Сезона по морето е силен, но вие, които четете тези сводки, никак не сте изненадани – това беше и прогнозата.

2. Общата обстановка - Модифицирания Омикрон не успява да запали дифузното разпространение И така вече 159 дни след края на извънредната епидемична обстановка.

Да видим числовите доказателства за това.

3. Базовото репродуктивно число - днес е 1.13. Над 1.00 е. Обхватът на заразата се разширява. Знаете – оттук нататък ще има разширявания и свивания. Този индекс е показател за ефективността на наш Ганя при подготовката на есенно-зимната вълна. Колко ефективно работи – вижда се по стойността на базовото репродуктивно число. Число над 1 – ефективен Ганьо. Число под 1 – неефективен Ганьо.

Днес – базово репродуктивно число над 1 – Ганьо – ефективен

за миналата седмицата

дни с число под 1.00 : 6

дни с число над 1.00 : 1

Резултат: Ефективността на Ганьо още е слаба – 14% . Хомеостазисът издържа на напъните на всезнаещия и всеможещия балкански юнак.

За тази седмицата

дни с число под 1.00 : 1

дни с число над 1.00 : 1

Гледайте сега, как ефективността на Ганьо бавно ще расте. Та като дойде вълната и Ганьо почне да търси кой да му е виновен, вие му понапомнете как ефективността му бавно е почнала да расте още от началото на септември.

3. Проверката за суперпожар - няма суперпожар. За да има, трябва да има дифузно разпространение.

Да видим няколко контролни чисълца за днес от индекса на дифузното разпространение

За страната - 0.25

София-град - 0.18

Пловдив - 0.21

Бургас - 0.27

Варна - 0.17

По южните граници

Благоевград - 0.28

Кърджали – 0.13

Смолян - 0.36

Хасково - 0.34

Ямбол – 0.26

Знаем си:

1. Критична стойност за запалване на дифузно

разпространение - 1.00

2. Над 1.00 - дифузно разпространение

3. Под 1.00 - дифузната разпространение спира или съвсем го няма.

Днес, както се очакваше – няма проблеми. Индексите са под 1, няма дифузно разпространение. Изобщо не се запали дифузното разпространение. Минахме добре през вълницата. Както видяхте, мерките спряха похода към дифузното разпространение. Демонстрира ви се какво е контрол на ситуацията на основата на математическо моделиране. Сега хомеостазисът на системата е заболеваемостта да върви надолу.

За страната, индексът е 4 пъти под критичната стойност. Успяваме. Дифузното разпространение го няма, клъстерното отслабва. Мерките смазаха опита на дифузното разпространение да пламне.

Планът за блокиране на разпространението на модифицирания Омикрон чрез спиране на дифузното разпространение работи повече време, отколкото бе предвидено. Вече 159 дни. Прогноза – ще издържи 180 дни.

По морето

Виждате какво е по морето. Варна – около 6 пъти под критичната стойност, Бургас – около 4 пъти под критичната стойност. Стойността за Добрич е 0.17. Тук – 6 пъти под критичната стойност. Индексите имат ниски стойности.

Спокойно е. Болниците не са пълни. Областите по морето са спокойни. Добрич и Варна са в синята зона. И индексите за Бургас спадат с добро темпо. Приятна почивка и през септември.

За сведение - индексите в още няколко области

София-област- 0.28

Стара Загора - 0.34

Шумен - 0.26

Търговище - 0.20

Велико Търново-0.28

Карам по азбучен ред, по 5 области всеки ден.

Както виждате, засега проблеми няма. Успяваме. Ситуацията е под контрол. Не пускаме дифузното разпространение да се разпали. Засилването на клъстерното разпространение е спряно. Във вътрешността на страната обстановката е спокойна.

Няма дифузно разпространение. Няма. Никъде.

Караме нататък.

3. Проверка за препълненост на болниците. ТОВА Е ВАЖНО. Има ли препълнени болници? Няма. Нещата са под контрол. Заетостта на леглата е десетки пъти под максималния капацитет.

Очакванията са да се пречупи тренда на увеличаване на заетостта. Но заетостта е толкова ниска, че не се очакват проблеми не само за тази седмица, но и до средата на месеца, че и до края на месеца, че и до края на лятото.

Хайде и тук малко числа

Текуща заетост интензивни легла : 42

Заетост за дестабилизация на „Празни болници“ : 500

под 9% - заетостта е много ниска

Текуща заетост неинтензивни легла : 743

Заетост за дестабилизация на „Празни болници“ :5000

Под 15%. Доста е ниско

Прогнозата за септември я знаете. Сценарий Празни болници ще е стабилен и през септември. Навреме наложените мерки прегазиха вълницата и вкараха системата в хомеосазис с намаляваща заболеваемост. Мерките се махнаха, но хомеостозисът ще издържи достатъчно дълго, за да е стабилен сценарий Празни болници през септември и да няма особени проблеми да изборите и около 2 седмици след това.

4. Проверка за тотален локдаун. Тотален локдаун ли? Нам-а-а-а-а. Писах ви - като дойде „Празни болници“ пак няма да има локдаун. Тъй, че, спокойно. Никой няма да ви затваря. „Празни болници“ стабилен – няма локдаун.

5. Проверка на смъртността. Сведена е до едноцифрено число на ден. Смъртността до края на стабилност на Празни болници ще е ниска, обаче ще има дни с двуцифрено число починали. Пазете се все пак. Ако и да протича леко, има и къси клечки. Най-добре да не стигате до теглене на клечка. Така гарантирано няма да изтеглите късата клечка. Възможно е да има още някой и друг ден с двуцифрено число починали, но трагедии не се очакват.

6. Заключение от проверката - и днес, 159 дни след отпадането на извънредната епидемична обстановка, ситуацията е спокойна. Здравната система се справя с проблемите, сценарий „Празни болници“ е стабилен.

Дифузното разпространение е угасено. Клъстерното разпространение полека отслабва. Индексите падат. Това е добре, много добре. В благоприятния сценарий сме. Прогнозата я знаете – септември ще е спокоен. Болниците няма да се напълнят.

7. Днес – карта за риска. Както виждате, жълтото доминира над червеното, но не и в западна България, но зелено няма. Тоест ситуацията е спокойна, но не е чак такава, че да забравим, че Ковида още е тук.

Това е за днес. Желая здраве и успехи. И нека вирусът и войната стоят далеч от вас."