Уртикария при COVID-19? И това е възможно

Автор: Plovdiv Now 10545
Уртикария при COVID-19? И това е възможно
Коронавирусната инфекция вълнува ежедневието ни вече 2 години и едно е сигурно – всеки може да се сблъска с нея и при всеки тя преминава по различен начин. Симптомите са най-различни и изникват нови през всеки нов ден от протичането на заболяването.
 
Копривната треска, позната още като уртикария, също се оказа в полезрението на COVID-симптоматиката. Редица преболедували регистрират кожния обрив като част от „палитрата“ на заразата. Кога се появява уртикарията и кои органи засяга? Какво я провокира и какви са симптомите? Отговорите на тези въпроси дава д-р Мария Иванова, алерголог във ВМА.
 
Д-р Иванова, част от пациентите регистрираха и уртикарията като симптом на инфекцията. Как се проява тя и какви поражения нанася, когато е в комбинация с COVID-19? Ограничава ли се в едни и същи прояви или може да се каже, че има различни видове?
 
Оказа се, че уртикарията е чест симптом, който може да се прояви дори преди фебрилитета. Тя е част от коронавирусната инфекция и е проява на придобилата известност цитокинова буря. През последните месеци все по-често се говори и за т.нар. брадикининова буря при COVID-19, също част от „екстрите“ на тази инфекция. Добрата новина е, че използваните за овладяването на уртикарията кортикостероиди са важна част от терапията на самата инфекция.
 
Ранен симптом на коронавирусната инфекция ли е уртикарията и само кожата ли засяга или може да се наблюдава и по други органи? Какви са симптомите при появата на самата уртикария – само кожен обрив или има още?
 
Уртиките са бързопреходни обривни единици, но при този тип инфекция се среща и уртикария васкулит – едно доста по-упорито и изключително неприятно състояние. А когато към това се добавят и отоците, нещата често излизат от контрол и се налага прилагането на високи дози кортикостероиди и антихистамини.
 
Има ли зависимост между появата на уртикария и по-тежко протичане на заболяването? За слънчевата уртикария казват, че „обича“ жените. Има ли такова наблюдение при копривната треска, когато е свързана с COVID-19?
 
Уртикарията по време на коронавирусна инфекция, наистина е по-честа при дамите, но и заболяването уртикария предпочита дамския пол. Този симптом е проява на повишеното ниво на медиаторите на възпалението, като тяхна логична физическа изява е копривната треска. Появата на копривна треска в хода на дадено заболяване е често срещан феномен, коронавирусната инфекция не прави изключение в това отношение.
 
Алергична проява ли е уртикарията по време на коронавирусната инфекция? Има ли информация какво я провокира – самият вирус, лечението, друг фактор?
 
Уртикарията при вирусна инфекция не е алергия в тесния смисъл на думата. Не ми е известно проучване на темата какъв е механизмът при този тип инфекция. Вероятно той е същият както и при другите инфикции – активация на комплемента с участие на антитела или друга причина водеща до “изръсване” на медиаторите на възпалението. Това, което наблюдаваме в нашата клиника, е честото съвпадение на манифестиране на уртикариалните обриви, едновременно с образуването на антитела. Това вероятно е обяснение на по-лекото протичане на COVID-19 при пациентите с уртикария.
 
Много често този тип уртикария се бърка с медикаментозна алергия и става причина за прекъсване на правилната антибиотична терапия! Уртикариалните обриви не означават непременно алергия, напротив – част от уртикариите се овладяват именно с противовъзпалителна антибиотична терапия.
 
Възможна ли е появата на подобни обриви и като част от т.нар. постковид синдром? С какви оплаквания идват при Вас пациентите след прекаран COVID-19?
 
Уртикарията не е част от постковидния синдром, но много често месец-два след коронавирусната инфекция се появяват упорити и трудни за овладяване уртикариални обриви. Получава се така, че преболедувалият скоро пациент е изправен пред ново предизвикателство.
 
Нашият призив към тези пациенти е: Запазете спокойствие!
 
Появилата се след COVID-19 уртикария, макар и упорита, обикновено значи, че вие ще постигнете един добър и устойчив имунитет!
 
 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина