Мащабна кампания в Пловдив! Да почистим града за един ден!

Автор: Виктория Петрова 7277
Мащабна кампания в Пловдив! Да почистим града за един ден!

Община Пловдив организира мащабна кампания за изчистването на Пловдив за един ден. Кулминацията на амбициозният санитарен план е насрочена за 2 април 2022 година между 10:30 и 16:30 часа. Тогава всички съвестни граждани са призовани да се включат в инициативата "Чисто, Зелено", която има за цел да почистим заедно Пловдив.

За целта е създадена стройна организация, разказа днес зам.-кметът по екология Анести Тимчев, цитиран от trafficnews.bg.

"Искаме да посрещнем пролетта с почистен, красив и добре организиран град. Това е сложно начинание и искаме да създадем традиция в Пловдив, така че събитието да се провежда два пъти годишно - на есен, и на пролет. Искаме гражданите да почистват града си и да осъзнаят, че ние сме един обществен организъм, който трябва да се управлява и да има отговорността към средата, в която живее. Живеем в трудно време, в което едни хора имат проблем с доходите си, други със здравето, трети със семейни проблеми, четвърти с други свои или обществени проблеми. Философията винаги е казвала, че за да оцелеем в такива времена, трябва да бъдем заедно", посочи Тимчев.

Основен акцент в кампанията за гражданско почистване на града ще бъде събирането на битови отпадъци в междублоковите пространства, както и големи зелени площи в Пловдив. Всяка районна администрация трябва да определи микрорайони на територията си и да създаде организация за тяхното почистване. Във всеки микрорайон ще има опорен пункт, в който ще се раздават необходимите пособия - чували, рекламни материали, щес е отчитат и резултатите от дейността по почистване. За момента са конкретизирани между 5-10 пункта във всеки район. Идеята е районните кмества и общината да влзят влязат в контакт с домоуправители на блокове, ръководства на обществени и частни организациии и фирми, за да се сформира организация. 

"Най-важни звена в процеса по организация ще бъдат домоуправители, училища, детски градини и фирми. Ще искаме организация от тяхна страна. Районното кметство ще се свърже с домоуправителите, които ще заявят колко хора от конкретния блок или вход ще се включат в инициативата, а след това тези хора ще бъдат организирани по зони. Когато бъдат разпределени достатъчно хора в междублоковите пространства, останалите ще бъда пренасочвани към големи зелени зони", допълни Тимчев.

Идеята на т.н. микрозони с пункт е всички на територията на този пункт да излязат и да изчистват около себе си, допълни той. Всички събрани боклуци ще бъдат оставени до контейнерите в съответни чували, ще има и разделно събиране на отпадъците. В рамките на часове след завършване на кампанията екипи на ОП "Чистота" и "Паркове и градини" ще имат отговорността да извозят боклука до три депа - това в Шишманци, Цалапица и компостиращата инсталация.

В тази връзка директорът на ОП "Градини и паркове" Веселин Козарев апелира гражданите да не премесват боклуците с биоразградим отпадък.

"Всичката растителност, клони, листа и други тип биоразградим отпадък не бива да бъде изсипван в кофите или чувалите за смет и да се смества с останалия отпадък, тъй като ние го обработваме и отново го влагаме в почвата", посочи още Козарев.

В инициативата се включва и Тракия икономическа зона. Десетки български и чуждестранни фирми, работещи на територията на областта ще се включат не само с работници в процеса по почистване, но и са отделили специален награден фонд под формата на парични ваучери и подаръчни артикули. Наградите ще бъдат раздадени чрез томбола измежду всички, включили се в инициативата по почистване на града си.

"Важно е да научим и младото поколение как да печели чиста среда, а в случая и с нещо за себе си. Тази акция ни учи не просто на колективната отговорност да почистим след себе си, а по-скоро да не мърсим", посочи изпълнителният директор на ТИЗ Катя Стайкова, която посочи, че част от фирмите в клъстера са заявили спонсорство буквално за няколко часа, тъй като мисията за чиста среда е техен приоритет.

"Имаме армия от 400 000 души, която волю или неволю отделя отпадъци. Акцията ще е лакмус, с който ще проверим каква е степента на обществена загриженост. Разчитаме, че всички активно ще се включат, а няма да е за отбиване на номера. Нека всеки, който има отношение към този град, се включи съвестно. Както казва Азиз Несин: "Ако аз не горя, ако ти не гориш, как тогава мракът ще стане светлина", посочи още Тимчев и допълни, че всеки може да заяви участие в инициативата и в районната администрация по местоживеене.

По думите му в Пловдив има над 160 000 кв.м. "кални петна". Това са зони, основно в междублоковите пространства, които би трябвало да са озеленени, но не са, а се използват основно за паркиране.

"Голяма степен от замърсяването на въздуха в фини прахови частици се дължи именно на тези кални петна. Ние сме картотекирали всички тези площи и обмисляме план за тяхното облагородяване. Има индикации това да стане със съфинансиране от държавния бюджет", подчерта зам.-кметът.

След акцията ще бъдат отчетени и резултати - колко хора са се включили, свършена ли е работата по зони на разпределение.

Снимка: архив.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина