Кожата е отражение на физическото и психическото ни здраве. Независимо дали сме щастливи или стресирани, по кожата ни винаги може да се познае.
Когато сме нервни или в случаи на стресови ситуации, се поява пъпка, алергия, сухота или друг проблем. Това се нарича психодерматология. Кожата реагира на емоционалното ни състояние.
Очевидно мозъкът и кожата имат един и същи тип клетки и си влияят един на друг.
Кожата реагира на стреса, както правят стомахът и главата. Знаем как понякога, когато сме напрегнати, може да ни заболи стомах или глава.
Когато стресът е хроничен, тялото реагира чрез умора, отпадналост, болести и преждевременно стареене.
Стресът предизвиква хормонален дисбаланс. Хормоните на стреса са кортизол и адреналин. Този дисбаланс води и до хормонален дисбаланс на други видове хормони като естроген и тестостерон, които пряко засягат кожата.
Внезапна поява на акне: Когато сте нервни или напрегнати поради някакво събитие или повод, тялото произвежда излишък от кортизол. Това повишаване на нивото на кортизола води до произвеждането на излишен себум, който, когато се комбинира с кожни бактерии, причинява акне.
Розацея: Това е еритема на централната част на лицето, бузите, носа и челото. Понякога се бърка с акне или себореен дерматит, който също се влошава от прекомерното отделяне на себум.
Уртикария: Когато сме в стресова ситуация, тялото произвежда хистамини. С приема на антихистамини уртикарията отшумява, сърбежът също, но важното е да се опитате да контролирате тази реакция на тялото си към стреса.
Бръчки, сухота, сърбеж: Това може да е признак на вътрешно възпаление, което също може да е причинено от стреса. Понякога се решава с приемането на омега-3, антиоксиданти и вода.
Отпусната кожа: Отпуснатата кожа може да бъде причинена и от стрес, ритъма на живот или начина на хранене. Когато не спите достатъчно, не пиете достатъчно вода, или когато количеството храна, витамини или минерали е намаляло, кожата става отпусната и губи своя тонус. Когато отново започнете да спите повече, да се храните по-добре и да приемате необходимото количество течности, кожата се възстановява. Понякога загубата на самочувствие и депресията също оказват влияние върху начина, по който човек вижда себе си, когато това се случи, важно е да се вземе предвид връзката ум-тяло.
Загуба на коса и пърхот: Стресът може да предизвика и косопад и появата на пърхот.
Прекомерно изпотяване: Отделянето на адреналин, причинено от стресова ситуация, може да причини хиперхидроза.
Дисхидроза: Това е състояние, при което по дланите на ръцете, стъпалата и върховете на пръстите се появяват малки мехури, които не се пукат и дори могат да се съединят, за да образуват по-големи, да сърбят и дразнят при контакт с вода и други вещества.
Псориазис и екзема: Стресът не може да причини псориазис сам по себе си, тъй като има повече фактори, влияещи върху това заболяване, но много пъти ситуация на силен стрес може да причини появата му. В допълнение безпокойството кара лезиите да сърбят и предизвиква склонност към надраскване, което увеличава сърбежа и възпалението на кожата.
Орален херпес: Както в предишния случай, оралният херпес е вирусен проблем, въпреки че една стресова ситуация може да провокира латентни вируси чрез разклащане на имунната система.
Как да се справим с тези проблеми?
Чистота: Поддържането на кожата винаги чиста може да предотврати прекомерното активиране на мастните жлези. Избягването на докосване на кожата с ръце предотвратява разпространението на бактерии от ръцете към лицето.
Хидратация: Пиенето на достатъчно вода помага за премахване на примесите от тялото ни и предотврататява запушването на кожата, което предизвиква кожни обриви.
Хидратация на кожата: Помага в борбата със сухотата и сърбежа. Опитайте се да използвате крем, който не блокира порите. Някои хора сместват чист необработен зехтин с алое вера.
Ретинол-А: Тази киселинна формула на витамин А помага за ексфолирането на мъртвите клетки и помага за лечението на акне и намалява бръчките, петната и дори дебелината на кожата.
Гликолова киселина: Помага за подобряване на акнето и намаляването на зачервяването, точно като ретинола и други видове киселини.
Антихистамини: Уртикарията често се лекува с тези лекарства.