На този ден: Осъждат на смърт преките участници в атентата на гара Буново

Автор: Plovdiv Now 5320
На този ден: Осъждат на смърт преките участници в атентата на гара Буново

Интересни събития са станали на днешната дата 25 април през годините.

На този ден през 1988 година Върховеният съд на Народна република България осъжда на смърт чрез разстрел преките участници в Атентата на гара Буново.

Атентатът на гара Буново е най-големият железопътен атентат в българската история по брой на жертвите. Извършен е на 9 март 1985 г. посредством бомба, поставена във вагона за майки с деца на влака Бургас – София.

Същия ден избухва бомба в кафе-сладкарницата на хотел „Сливен“ в Сливен.

Бомбата е поставена във вагона за майки с деца на влак № 326, който се движи от Бургас за София. Бомбата е с часовников механизъм, а часът е разчетен да съвпадне с навлизането на влака в тунела в района на гара Буново. Там паниката и липсата на достатъчно въздух биха довели до възможно най-голям брой жертви.

Заради маневра на гара Златица влакът закъснява с две минути и взривът избухва в 21:31 ч. на гарата, а не в тунела.

На мястото на инцидента пристигат министрите на вътрешните работи и на транспорта Димитър Стоянов и Васил Цанов. Вагонът е откачен. Шест часа жертвите и ранените се извозват в околните градове, а останалите пътници са подложени на строга проверка от страна на органите на реда – кой и кога си е купил билета, къде се е качил и с какъв багаж. Едва тогава влакът продължава своя път към София.

В атентата загиват 12-годишният Георги Цветанов, 13-годишният Стефан Атанасов, 40-годишният Емил Георгиев, 63-годишният Николай Генков и 64-годишната Райна Бозукова. Сред жертвите са глухонеми деца, прибиращи се вкъщи. Ранени са тежко 9 души и сред тях също има 2 деца.

Атентатът, както и последвалият го в град Сливен, е извършен от протурски терористи, български граждани, според Павел Шопов членове или симпатизанти на нелегалната организация, наречена Турско националноосвободително движение в България (ТНОДБ). Тази версия е оспорена от Сабри Мехмедали, брат на един от осъдените на смърт.

На 25 април 1988 са осъдени на смърт лицата, пряко участвали в атентата: Елин Маджаров (Емин Мехмедали), Алцек Чакъров (Абдула Чакър) и Сава Георгиев (Саафет Реджеб), няколко месеца по-късно същата година присъдата е потвърдена от Държавния съвет на НРБ и осъдените са екзекутирани и кремирани. Емин Мехмедали (Елин Маджаров) и Абдула Чакър (Алцек Чакъров), са били агенти на окръжното управление на Държавна сигурност в Бургас през 70-те и 80-те години на 20. век. Осъдени за помагачество са: на 6 години затвор – Севдалин Алипиев Маджаров (Сабри Мехмедали), брат на първия терорист (лежи 2 г. амнистиран от Желю Желев и освободен в 1990 г.), на 2 години затвор Никола Николов, на по 1 година затвор Севда Латинова и Милко Вълканов. Терористите стават обект на сделка с Турция и са разменени. По-късно Сабри Мехмедали израства до пост областен координатор на ДПС за Бургас.

През 1990 г. на сградата на гара Буново е открита паметна плоча. На 11 септември 2007 близо до гарата е открит паметник на жертвите на атентата. Паметникът представлява монументална скулптурна композиция, висока 7 метра.

1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск.

1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и графиня Филипина Хенриета фон Хоенлое-Лангенбург.

1719 г. – За първи път е публикуван романът Робинзон Крузо на Даниел Дефо.

1792 г. – Французинът Клод-Жозеф дьо Лил съчинява музиката и текста на Марсилезата – химн на Франция от 1795 г.

1792 г. – Франция въвежда гилотината, като средство за смъртно наказание.

1826 г. – В Англия е патентован първият автомобил с двигател с вътрешно горене.

1859 г. – Започва строителството на Суецкия канал.

1898 г. – САЩ обявява война на Испания, в която САЩ придобиват контрол върху испанските колониални острови в Карибско море и Тихия океан.

1901 г. – Щатът Ню Йорк първи в САЩ въвежда регистрационни номера на МПС-та.

1902 г. – Тържествено е открита Българската болница в Цариград.

1925 г. – В София пристига като Апостолически нунций бъдещият папа Йоан XXIII – Анджело Джузепе Ронкали.

1945 г. – Втората световна война: На стотина километра от Берлин става срещата на войските на СССР, Англия и САЩ.

1953 г. – Американецът Джеймс Уотсън и англичанинът Франсис Крик представят в научна статия двойната спирала на ДНК.

1961 г. – Американският предприемач Робърт Нойс патентова интегралната схема.

1965 г. – Сватоплук Плускал играе последния си футболен мач.

1966 г. – Ташкент пострадва от силно земетресение; централната част е унищожена, възстановяването отнема 3,5 години.

1974 г. – Революцията на карамфилите в Португалия предизвиква падането на фашисткия режим, наследен от диктатурата на Антонио ди Оливейра Салазар.

1977 г. – Приета е конституцията на Обединена Република Танзания.

1980 г. – Британската хевиметъл група Black Sabbath издава албума Heaven and Hell.

1983 г. – Пионер 10 преминава отвъд орбитата на Плутон.

1989 г. – Джеймс Ричардсън е освободен от затвора във Флорида 21 години, след като погрешно е обвинен в убийството на седемте си деца.

2005 г. – България и Румъния подписват Договора за присъединяване към Европейския съюз.

2005 г. – При дерайлиране на пътнически влак край Осака (Япония) загиват 107 души.

2006 г. – Георги Василев е назначен за старши-треньор на ПФК Нафтекс (Бургас).

2007 г. – Президентът Борис Елцин е погребан с църковно опело, което се случва за първи път в Русия след погребението на император Александър III през 1894 година.

2012 г. – Украинската певица Руслана издаде 8-ият си студиен албум „Ейфорія“

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина