Започват честванията на Ботев в Карлово и Калофер

Автор: Plovdiv Now 10374
Започват честванията на Ботев в Карлово и Калофер

Започват честванията за годишнината от рождението на Христо Ботев в Карлово и Калофер. На 6 януари 2022 стават 174 години от рождението на поета и революционера - един от най-свидните синове на България.

Община Карлово и Кметство Калофер подготвиха програмата за честването. Събитията ще бъдат в два поредни дни - днес и утре, 5 и 6 януари.

Христо Ботев е роден на 6 януари 1848 година в Калофер. Учи в Карлово и Калофер, а през 1863 г. заминава за Одеса, където постъпва в Одеската гимназия, но през 1865 г. е изключен за свободолюбивите си идеи. Учителства в с. Задунаевка, Бесарабия, а в началото на 1867 г. се завръща в Калофер, още същата година е принуден да емигрира в Румъния.

Работи в печатницата на Д. Паничков (1868), прави първите си литературни опити, превежда, участва в театрални представления, сътрудничи на в. "Гайда" и "Дунавска зора". По-късно е учител в Александрия и Исмаил (1869) , редактор на в. "Дума на българските емигранти" (Браила, 1871).

През 1872 г. се установява в Букурещ, където заедно с Любен Каравелов е редактор на в. "Свобода" и "Независимост". Издава сатиричния вестник "Будилник" (1873). След смъртта на Левски (1873) отношенията му с Каравелов, който се отдръпва от революционните идеи, секват, а Ботев оглавява революционната емиграция и списва нейния орган - в. "Знаме" (1874-1875). След обявяването на Априлското въстание издава в. "Нова България" (1876) и организира чета в помощ на въстаниците, с която превзема австрийския кораб "Радецки" и слиза на Козлодуй.

Четата не среща подкрепата на българите, води тежки сражения в Балкана, където е убит на 1 юни 1876 г. Официалната версия е, че е загинал от куршум от турски аскер. Според нови исторически източници е убит от ръката на българи от четата му. 

Поет, публицист, журналист, преводач, литературен критик, революционер и мислител, Христо Ботев се превръща в икона за българите, в национален символ. Автор само на 20 стихотворения, поезията му дава облика на българската литература и до днес, а цялото му творческо наследство предлага една радикална версия на българското национално мислене и философия.

Ето програмата в приложения плакат:

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина