Кромлехът до Старо Железаре - астрономическата обсерватория на траките, затрупана в пръстта

Автор: Plovdiv Now 59603
Кромлехът до Старо Железаре - астрономическата обсерватория на траките, затрупана в пръстта

През вече далечната 2002 в землището на село Старо Железаре е открито под могилен насип уникално съоръжение с религиозно и астрономическо предназначение.

Кромлехът е мегалитна каменна структура, намираща се на около 1 километър от центъра на село Старо Железаре в посока югоизток-юг, източно от пътя за Ново Железаре.

Открит е от археолога Георги Китов, който е смятал, че съоръжението е използвано от Траките за календар и отчитане на времето и го нарича "астрономическа обсерватория".

Кромлех (седемметров каменен кръг) с 24 каменни стълба организирани в окръжност.  Част от тях са с  триметрова височина. Почти като при Стоунхендж.  Един от общо трите, открити в България и единственият В СВЕТА, затрупан под могилен насип още по времето на одриските царе по времето на войната им с персите.

Кромлехът при село Старо Железаре е с диаметър 6,5 - 7 м. и се състои от 24 каменни стълба (менхири) с височина от 0.5 до 2 метра. Блоковете не са подредени редуващо се - нисък - висок - нисък и т.н. а са групирани по височина. Тези по северния полукръг са по-високи, отколкото в южния.

При откриването си Каменният комплекс е бил изключително добре съхранен поради факта, че е бил затрупан под могила и не е пострадал от ерозията. За съжаление днес много от каменните стълбове (блоковете-менхири) са изпопадали или изпочупени, тъй като са от доста трошлива и нетрайна скала.

Това са паметници с огромно историческо значение, които в Западна Европа се радват на голям интерес и привличат хиляди туристи. Там обаче се влагат държавни средства за опазването им, обявени са за национално богатство и са повод за гордост.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина