„Към момента психологическото консултиране остава недостъпно за голям процент от българите. Причините за това са комплексни, но като най-важна според хората е цената на услугата, която трябва да бъде заплатена при психолога или терапевта. Под тепетата психологическата терапия за възрастни излиза между 25 и 60 лева за около един астрономически час, а психологическата помощ и подкрепа за децата – между 20 и 35лв. за същото време. „ – това коментира навръх Професионалния празник на психолога Регионалния координатор на Дружеството на психолозите за гр. Пловдив Теодора Пампулова. „Проблемът може да бъде решен и все повече деца и възрастни да имат достъп до психолог и психотерапевт ако професията мине под шапката на Министерството на здравеопазването. В този случай клиентът/пациентът ще трябва да заплати само потребителска такса при избрания специалист и да ползва направление от личния лекар. По такъв начин е регламентирана професията на психиатъра.“
Въпреки увеличаващият се брой на децата и възрастните, които ползват услугите на психотерапевт или психолог остава недоверието към самата професия. Причина за това е липсата на Закон за психолозите, който да регламентира правата и задълженията и на двете страни в процеса на терапията, образователния ценз на терапевта, контрола в гилдията и т.н. И тъй като към момента липсва нормативна уредба на професията психолозите се регистрират като ЕТ, ЕООД, ООД, Неправителствени организации и като практикуващи свободна професия.
Има „психолози“, които консултират без да имат каквото и да било психологическо образование, което разрушава имиджа на професията. „Мнимите“ психолози често са неспециалисти завършили магистратура Психология или просто някакъв курс. В този случай няма орган, който да защити правата на техните клиенти.
Към момента няма точна статистика за това колко на брой са психолозите и психотерапевтите в страната, но броя им прогресивно се увеличава поради наличието и на модна тенденция за посещаването на терапия.