Защо милиони хора по света се плашат от днешния "фатален" петък, 13-и? Трудно може да се определи произходът на суеверията, свързани с този ден, които са десетки. Ако сте чели романа на Дан Браун „Шифърът на Леонардо“, вероятно си спомняте, че арестуват членовете на Ордена на тамплиерите в петък, 13-и. Книгата популяризира вярването, че именно тези арести са причина хората да се страхуват от датата. Наистина френският крал Филип IV издава заповед да се заловят и убият всички рицари тамплиери, членове на ордена, а това става на 13 октомври, петък, 1307 година. Обаче е несериозно да се смята, че векове наред цялата християнска цивилизация намира за фатално едно число и един ден, които са свързани с тамплиерите.
Петъке черен и защото в този ден е разпятието на Христос. Това обаче го прави по-особен сравнително късно. Първите сведения за фаталността на петъка идват от XIV век, а връзката на петък и 13 е още по-нова - от XIX век.
13 в нумерологиятаима особен смисъл - то е просто число, с него не може да се оперира добре, нечетно е. За разлика от божественото 12. Неслучайно 12 се среща навсякъде - 12 апостоли, 12 еврейски племена, 12 наследници на Мохамед, 12 часа, 12 месеца, 12 зодиакални знака. 13 е онова, което руши реда, добавяйки единица към свещеното, превръща подреденото и красиво 12 в скованото 13. Затова 13 се смята за фатално, но фатално в смисъл на съдбовно, може да носи и късмет, а не само нещастие.
Дълго време фаталността на петъка и 13-ката нямат нищо общо. Например в испаноезичната култура, както и в Гърция, фаталният ден е вторник 13. Докато в Италия е смятано за щастливо, а 17 - за нещастно число. Там фаталността е в петък 17.
Смята се, че петък, 13-и, не е бил свързван с лош късмет до 1907 г., когато излязъл роман, озаглавен „Петък, тринайсти“. Авторът на книгата Натаниел Лахенмайер твърди, че и преди настъпването на XX век числото „13“е носило лош късмет, както и денят „петък“, но „петък, 13-и“ не е съществувало като понятие.
От тогава фаталността на петък, 13-и, придобива популярност. Дори съществува специален термин - параскевидекатриафобия- страх от петък 13-и.
Статистиката сочи обаче, че нивото на инциденти в петък, 13-и, откакто датата е популярна с фатализма си, е силно занижено, сравнено с 12 или 14 например. Поради простата причина, че на този ден всички са с повишено внимание и избягват всякакви рискове. Това е най-спокойният ден изобщо.
Митове, суеверия и любопитни факти:
• Някои хора смятат, че Ева е дала ябълката на Адам в петък, 13-и.
• В древен Вавилон номер 13 е бил пропускан в списъка със законите. Един от първите текстове, които отразяват фатализъм около числото 13 е написан през 700 г. пр. Хр. В него гръцкият поет Хезиод споменава 13-ия ден като нещастен.
• Дългогодишен мит е, че ако 13 души се хранят заедно, един ще умре в рамките на една година. Митът най-вероятно се ражда от Тайната вечеря, описана в Евангелието, на която се е смятало, че предателят Юда е бил тринадесетият гост. На другия ден, смята се, че е бил петък, Исус бива разпнат.
• Композиторът Росини смятал петъците и числото 13 за нещастни. Той умира в петък, 13 ноември 1868 г. В петък, 13 септември 1996 г., намира смъртта си и рапърът Тупак Шакур. На 13 октомври 1925 г., в петък, е родена "Желязната лейди" Маргарет Тачър.
• В някои хотели и болници няма стаи, номерирани с числото 13. В някои градове няма и улици с този номер.
• Космонавтите от космическата совалка Аполо 13 не успяват да кацнат на Луната, каквато е била целта на полета.
• Голяма част от небостъргачите нямат 13-и етаж. В много хотели също липсват 13-и етаж или 13-а стая.
• Във Формула 1 няма болид с номер 13.
Най-честите суеверия, свързани с петък 13-и, са по-скоро забавни, отколкото страшни:
• Не се предприема пътуване в този ден, защото носи нещастие.
• Ако счупите огледало на петък, 13-и, ще имате седем години лош късмет.