Започна ли началото на края на бурното строителство на огромни жилищни комплекси в Пловдив? Ако погледнем в жилищните квартали и около големите булеварди, то отговорът ще бъде категорично не. Почти всичко големи терени, които през годините са попадали в частни ръце, се застрояват с максимални строителни показатели, а броят на новите апартаменти е плашещ, пише trafficnews.bg.
Данните от НСИ също показва, че в Пловдив има бум на строителството на нови сгради и такива, които се въвеждат в експлоатация.
Това, което обаче се вижда от отчета на бюджета на Община Пловдив е, че тази тенденция започва да залязва. В макрорамката на града за 2024 година са заложени 15 млн. лева от технически услуги, като почти всички са от разрешителните за строеж.
За първите четири месеца при очаквани 5 млн. лева, в хазната са постъпили едва 1,8 млн. лева, което е три пъти по-малко от заложеното. Това значи, че строителните разрешения, които се плащат на РЗП, са далеч по-малко от предишни години.
От отчета на НСИ за първото тримесечие на 2024г, за строителни разрешения в цялата Пловдивска област са издадени 278 книжа за нови сгради. В тях обаче ще има 1909 апартамента, а общото РЗП е 208 хил. кв.м. Това може да доведе до извода, че повече строителни разрешения са за еднофамилни къщи и то вероятно в населените места извън административния център.
Очакванията в сектора са именно това – в близките години да се наблегне на по-малки бутикови сгради и еднофамилни къщи в Пловдив. Това се обуславя, както от липсата на свободни големи имоти, така и от стратегията за разрастването на града в южна и западна посока. Устройствените показатели там не позволяват мащабно строителство.
Другото перо в бюджета на Общината, което показва как се развива строителството в града – данък „придобиване” върви в сравнително добри темпове. Това са средствата от разпоредителни сделки с недвижими имоти. При заложени 42 млн. лева за цялата година, за първото четиримесечие са получени 12,7 млн. лева от Община Пловдив при изпълнимо 14 млн. лева за този срок.