Автор: Наталия Грозева

С официална церемония, прерязване на лента и празнична програма с участието на фолклорни състави днес беше открита обновената сграда на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Събитието се проведе в двора на 01 РСПБЗН, където присъстваха десетки служители на пожарната, представители на местната и държавната власт и гости. Сред официалните лица бяха министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев, заместникът му, кметът на Пловдив Костадин Димитров, директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Александър Джартов и др.

Обновяването е част от два мащабни проекта за енергийна ефективност, реализирани по Националния план за възстановяване и устойчивост. Първият проект – „Въвеждане на енергоефективни мерки в сгради на РДПБЗН – Пловдив и 01 РСПБЗН – Пловдив“, намиращи се на ул. „Преслав“ №33, е на стойност над 1,06 млн. евро, като повече от 1,05 млн. евро са осигурени като безвъзмездна финансова помощ от Европейския съюз, пише trafficnews.bg.

Успешно приключи и проектът за енергийно обновяване на сградата на 02 РСПБЗН – Пловдив на бул. „Кукленско шосе“ №5. Общата му стойност възлиза на над 508 хил. евро, като над 502 хил. евро са европейско финансиране. Двата проекта са реализирани в периода от 7 май 2024 г. до 30 юни 2026 г.

В рамките на проектите са изпълнени редица мерки за подобряване на енергийната ефективност – поставена е нова топлоизолация, подменена е дограмата, монтирано е LED осветление, изградени са модерни системи за отопление и охлаждане, както и фотоволтаични инсталации за производство на електроенергия.

По време на церемонията кметът на Пловдив Костадин Димитров благодари на всички институции и екипи, участвали в реализирането на проекта. Към присъстващите се обърна и главен комисар Александър Джартов, който подчерта значението на инвестицията за пожарникарите в областта.

„Една от най-добрите ни дирекции е тук и служителите ни заслужават по-добри условия на работа. С тези две сгради не завършват нашите усилия. Остават Четвърта районна служба и службата в Хисаря, за които също ще работим“, заяви Джартов.

Министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев посочи, че извършените дейности са насочени към подобряване на работната среда и намаляване на разходите за енергия.

„Това, което се направи със сградата, е основно топлоизолация и действия, които водят до енергоспестяване и по-добра среда, в която те да работят. Така че усилията са насочени натам. Има още доста какво да дадем на служителите, както по отношение на защитното облекло, така и по отношение на техника за гасене по въздуха. Но тъй като предстои тежък сезон, видяхме през последните лета, че те са изключително горещи, а опасността от пожари е много висока“, каза министърът.

Той обърна внимание и на подготовката на държавата за предстоящия летен сезон и риска от горски пожари.
„Създаваме организационни и координационни мерки, за да впрегнем целия ресурс на държавата и международния такъв, който ни е достъпен по линия на различни механизми, за да предотвратим тази година възможно най-много пожари. Това е първата задача. А тези, които възникнат, да ги потушим възможно най-бързо и с най-малко щети. Има много добра координация с българските военни, те са на линия и ще помагат в такава ситуация. Правим всичко възможно да използваме международни екипи по-успешно, а в крайна сметка подготвяме и план за снабдяване с такава техника в бъдеще“, заяви Демерджиев.

След официалното прерязване на лентата гостите разгледаха обновените помещения.