На 18 март 1943 се сформира първото парашутно поделение. Негов наследник днес е пловдивската 68-ма бригада на Специалните сили.
Решението за създаване на парашутна дружина към въздушните войски е взето още през 1940 година от тогавашното Министерство на войната и заляга в плана за следващата година. Въпреки че планът така и не бива реализиран, военното ръководство е твърдо решено да създаде такава дружина. През следващата 1942 година започва подбор на млади кадри, постъпили в армията, които искат да станат парашутисти. Около 5000 кадидата се явяват на изпитите, но едва 500 от тях успяват да отговорят на безкомпромисните изисквания. По това време в България все още няма условия за обучение на парашутисти. Ето защо, 287 от одобрените офицери, подофицери и войници са изпратени на обучение в Брауншвайг, Германия.
След завършване на обучението започват тренировъчните скокове на местното летище в Германия - всеки млад парашутист трябвало за изпълни поне 6 такива. Немските иструктори изказват възхищението си от смелостта на българските парашутисти по време на първите 3 скока.
При четвъртия тренировъчен скок загива редник Георги Щерев от село Долно Езерово, Бургаско, който става първият българин, загинал при скокове.
Междувременно, през януари 1943 година, министърът на войната генерал-лейтенант Никола Михов подписва заповед, според която парашутистите се приравняват към държавните въздухоплаватели.
И така се стига до формирането на първото парашутно поделение точно преди 75 години. На 18. 03. 1943 г. началникът на въздушните на Н. В. войски генерал-майор Димитър Айранов разпорежда със служебно поверително писмо да бъде сформирана парашутна дружина от двете роти парашутисти, завърнали се от обучение.
Парашутната дружина е в състав 19 офицери, 60 подофицери и 348 войници. Още същия ден назначеният за временен командир капитан Любомир Ноев, обявява нейния временен щат. За времето си това поделение било сред най-добре екипираните в армията ни.
През 1944 година България преминава на страната на Съюзниците. На парашутистите първоначално се гледа с недоверие, именно защото са германски възпитаници. През окотомври, обаче, дружината бива включена в Първа армия, която по време на Кумановската настъпателна операция, бива спряна при Стражин. Тогава ген.-майор Владимир Стойчев решава да включи и парашутистите, които показват невиждана храброст, за да отвори път за настъпление на Първа армия към Куманово и Скопие.
При битката парашутната дружина губи 36 души от състава си, а 69 са ранени. Изключителен героизъм проявяват ефрейтор Никола Паскалев Николов и Димитър Захариев Николов, които тръгват сами срещу врага с цената на живота си, за да проправят път на другарите си. Парашутната дружина е и първата, която влиза в Куманово при превземането на града.
През 1954 г. дружината е разформирована. От 1964 г. до 1975 г. съществуват две учебно-парашутни разузнавателни бази - 68-а и 86-а. През 1975 г. те се обединяват и в Пловдив е създадена 68-а бригада "Специални сили". През 1980 г.тя е преименувана на 68-ми парашутно-разузнавателен полк, а 13 години по-късно полкът е реорганизиран в 68-а разузнавателно-диверсионна бригада. В края на 2000 г. приема името 68-а бригада "Специални сили". Настоящият й командир е генерал Явор Матеев.
Основните задачи на бригада "Специални сили" са разузнавателна дейност, контратероризъм, военно подпомагане, бойно търсене и спасяване. Бригадата участва и във военните мисии в Афганистан и Ирак.