Днес се отбелязва Денят на португалската корида. Традицията се пази в град Абиул. Тя представлява атрактивно шоу, което е не просто съревнование, а съчетание на спорт и майсторство. Португалската корида е най-малко кървава, затова и няма обществен натиск за нейната забрана. Биковете излизат на арената само веднъж в живота си и я напускат живи.
Обичаят в страната е останал почти непроменен. Той се корени от времето на рицарството, когато двубоят с бик се е използвал, за да се проверят бойните качества на рицарите в мирно време. Преди 400 години арени за корида се появяват почти в цяла Португалия. Век по-късно се въвежда забрана животното да бъде убивано на арената.
Португалската корида дължи своята поява на древния лов на диви бикове. По време на рицарството двубоите с тях са водени съобразно кодекса на честта и са използвани да се проверят бойните качества на рицарите в мирно време.
Запазена е и традицията на ездата, като конят се подготвя с години, преди да излезе на арената.
Коридата се открива със специална церемония, напомняща рицарските турнири от Средновековието. На арената излизат кавалейрос (ездачите), помагащите на конниците матадори, също групата фуркадуш, които в края на всяка борба укротяват бика с голи ръце. В миналите векове конници били само аристократи, а а матадори и фуркадуш се набирали от простолюдието. Оттогава се е запазило традиционното различие в облеклото, като костюмите на „пехотинците” са значително по-скромни.
Трибуните на арената винаги са пълни, а интересът към атракцията е огромен сред девойките, които често посещават тренировките.