На този ден: Избухва Априлското въстание

Автор: Plovdiv Now 2090
На този ден: Избухва Априлското въстание

Важни събития са станали на днешната дата 20 април в историята.

На този ден през 1876 година избухва Априлското въстание.

То е въоръжено въстание на българите в Османската империя. Избухва преждевременно на 20 април в Копривщица и е организирано от Гюргевския революционен комитет. Въпреки че е неуспешно, то представлява своеобразен връх на българското националноосвободително движение. Днешните оценки са, че въстанието, макар и незавършило с военен успех, постига друга своя основна цел – политическата, тъй като народният бунт за независимост намира силен отзвук в Западна Европа и особено в Русия.

Въстанието е подготвено в разстояние на едва 1 – 2 месеца, с което се обясняват неуспехите в организацията и хода му. Решението за въстание е взето от отделни активисти на БРЦК, то не е подкрепено от нито една външна сила и в крайна сметка е резултат от усилията на неколцина апостоли. По-сериозна подготовка за бунт била извършена само в IV и I окръзи.

Единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Трескавата подготовка правела впечатление на местните мюсюлмани и на османските власти. Сигурна информация за „предприятието“ обаче те получили едва след Оборище от участник в събранието – Ненко Терзийски от Балдово. От Пазарджик в Копривщица и Панагюрище били изпратени жандармерийски отделения, които да арестуват подстрекателите на „мирната рая“. При опит да бъде заловен Тодор Каблешков копривщенските дейци нападнали и прогонили с оръжие полицията. Мюдюринът бил убит, а в градчето била установена революционна власт. Под звъна на черковните камбани и гърмежа на пушките Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“. Писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал 5-часовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище, конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването.

Още следобеда на същия ден (20 април) Георги Бенковски, съобразно с решението от Оборище за избягване на провал, обявил преждевременно началото на българското въстание. Това избързване с десетина дни изненадало комитетите и повлияло негативно на цялата революционна акция. То обаче било наложено от самите обстоятелства. Предателството заплашвало с провал грижливо изградената организация, както и психологическата подготовка на народа за отчаяни и решителни действия. Избухването на въстанието в IV окръг довело до масови арести на комитетски дейци в другите окръзи, светкавично мобилизиране на нередовни турски части (башибозук) и дислокация на военни подразделения във всички по-големи български градове.

Ето какви други събития са станали на днешната дата 20 април в миналото:

1653 г. – Оливър Кромуел разпуска парламента в Англия.

1792 г. – Франция обявява война на Австрия и започва поредицата Революционни войни.

1841 г. – Във Филаделфия Едгар Алън По публикува Убийство на улица Морг, смятан за първия криминален разказ.

1846 г. – В Лайпциг Иван Богоров издава първия брой на първия български вестник Български орел.

1920 г. – Официално са открити VII летни олимпийски игри в Антверпен, Белгия.

1935 г. – Започва да функционира автобусният транспорт в София.

1940 г. – В САЩ е демонстриран първият електронен микроскоп.

1941 г. – България във Втората световна война: Втора българска армия окупира Беломорска Тракия.

1943 г. – Започва избиването на евреи във Варшавското гето.

1968 г. – Състои се първият концерт на Deep Purple в градчето Таструп, Дания.

1972 г. – Аполо 16 каца на Луната.

1975 г. – Село Виница става квартал на Варна.

1984 г. – Христо Проданов става първият български алпинист, който изкачва връх Еверест, при завръщането си от който, два дни по-късно, загива.

1998 г. – Германската терористична групировка Фракция Червена армия обявява, че се саморазпуска след 28 години съществуване.

1999 г. – Учениците Ерик Харис и Дилън Клиболд извършват масово убийство в гимназията на Колумбайн, Колорадо, като убиват 13 и раняват 24 души, преди да се самоубият.

2010 г. – Експлозия на нефтената платформа Дийпуотър Хърайзън в Мексиканския залив причинява най-големия нефтен разлив в историята на нефтената индустрия.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина