Да си спомним за актьора Никола Рударов и художника Борис Димовски

Автор: Plovdiv Now 5491
Да си спомним за актьора Никола Рударов и художника Борис Димовски

Да почетем паметта на двама български артисти, напуснали този свят на днешната дата, в различни години

13 години стават днес от смъртта на актьора Никола Рударов, изиграл незабравими роли в киното. Той почина на 26 март 2010 г. в София.

Роден е на 6 декември 1927 г. в София, в семейство на бежанци от Македония. Започва първоначално да учи право, но в трети курс, когато се открива Държавното киноучилище, решава да се премести да учи кинематография.

Работи като режисьор в СИФ „Бояна“, където реализира 6 филма, но повече се реализира като актьор. С превъплъщенията си във филми като „Шведските крале“, „Адио, Рио“, „Сезонът на канарчетата“, „Вчера“, „Лагерът“, „След края на света“, Никола Рударов се утвърждава като един от най-ярките актьори в българското кино. И до днес кинолюбителите помнят неговата фраза от филма „Вчера“ – „„Сега ще видите вие кон боб яде ли!“.

Има брат Георги Рударов – оперен певец. Има дъщеря – Мина Рударова.

На днешния 26 март преди 16 години този свят напуска и Борис Димовски - български художник, график и карикатурист. Той е един от най-известните български карикатуристи от своето поколение. Многократно награждаван за високи постижения в областта на карикатурата.

Роден е на 20 октомври 1925 г. в село Яврово, община Куклен. Завършва Художествената академия в София. Ученик е на Илия Бешков.

Работи като художник във вестниците „Труд“ и „Стършел“, редактор и художник е в Българската национална телевизия. Рисува на живо в предаването „Всяка неделя“.

Съавтор е на Радой Ралин в книгата „Люти чушки“, която предизвиква скандал през 1968 г.

Димовски илюстрира над 200 книги за деца и възрастни, сред които „Моля заповядайте“ – епиграми от Радой Ралин (1966), „Невчесани мисли“ от Станислав Йежи Лец (1968), „Мигове в кибритена кутийка“ от Олга Кръстева (1970), „Весели народни приказки“ (1974). Оформя театрални постановки като „Импровизация“ от Валери Петров и Радой Ралин (1961), „Божествена комедия“ от Исидор Щок (1967).

Депутат е в 7 Велико Народно събрание и в 36 Народно събрание.

Умира на 26 март 2007 г.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина