Ако тенденцията на хоспитализации се запази, то до няколко дни лечебната мрежа ще бъде в колапс, настоя директорът на РЗИ - София Данчо Пенчев.
"Ще свършат възможностите на лечебните заведения да обслужват пациенти. Персоналът е константна величина и не може да поеме повече от възложените му задачи", каза още той и призова за разбиране към въвеждането на мерките, които влизат в сила от утре.
"Всяка една мярка, която ние въвеждаме - дали на територията на София,или в цялата страна, от нея се очаква някакъв ефект в някакъв определен срок. Не мога да кажа коя е най-тежката мярка за софиянци, тъй като мерките, които въвеждаме в момента са доста и засягат много хора в различен личен план", обясни Данчо Пенчев пред БНТ.
Той отбеляза, че времето от четвъртък, когато бе взето решението за мерките, до понеделник, откогато те влизат в сила, е прозорец за подготовка на обществото.
"Ресторантьорите имат продукция, която трябва да бъде реализирана. Родителите трябва да органзират гледането на децата си. Колкото и да говорим, че въвеждаме мерките на база само за определен тип обществени прослойки или бизнеси или социални групи, всички за засегнати от коронавируса", посочи той.
Директорът на РЗИ – София подчерта, че няма как да гарантира, че мерките ще са в сила за 10 дни.
"Данните, които получаваме се обработват денонощно, правят се анализи. Ние не можем да гарантираме, че в рамките на тези 10 дни, ще кажем: "Спряхме разпространението". Нашата надежда и това, което обсъждаме, е, че трябва да запазим поне нивото, на което сме в момента, а не да вървим нагоре. Бяхме в хипотезата на един по-оптимистичен вариант, но той не се сбъдна", отбеляза той.
Пенчев посочи още, че има екстремно нарастване на броя на болни учители и педагози в детски градини и училища.