102-годишен ветеран се качи на Альоша в Деня на победата

Автор: Деница Иванова 3496
102-годишен ветеран се качи на Альоша в Деня на победата

Стотици пловдивчани и руски граждани се качиха днес на върха на хълм Бунарджика, за да положат венци и цветя на паметника на Альоша по повод 79-ата годишнина от победата над хитлерофашистка Германия. Сред тях беше и 102-годишният ветеран от войната Марин Узунов, който всички посрещнаха с аплодисменти, предаде trafficnews.bg.

Едва 22-годишен, той участва в боевете при обсадата на Марибор и стига до унгарския град Надканижа, където е громил германците като артилерист. Това става от септември 1944 до май 1945 година, когато ветеранът участва във Втората световна война като командир на взвод зенитна артилерия.

Десетки знамена, портрети от Безсмъртния полк, георгиевски лентички, се виждаха на Бунарджика, а по традиция по-рано днес бе отслужена Панихида и полагане на венци и цветя на гробовете на руските войни в Централния траурен парк.

Марин Узунов

В церемониите взеха участие г-жа Елеонора Митрофанова – Извънреденен и пълномощен посланик на Руската Федерация, организации и граждани от Пловдив и региона, почетният консул на Русия в Пловдив Георги Гергов, Любозар Фратев, бившият главен секретар на МВР Петър Тодоров, дипломатически представителства, организации и граждани.

Част от програмата бяха вокална формация "Грамофон", както и организиран транспорт от подножието до върха на хълм Бунарджика с начален час 12:00 часа, като нуждаещите се от превоз бяха качени до паметника на няколко курса.

Честването на Деня на победата всяка година събира в Пловдив много хора от цялата страна. Хората изразяват своята признателност към загиналите за освобождаването на Европа от фашизма.

„Днес сме се събрали тук, при прочутия паметник на Альоша, който символизира победата на доброто над злото. Спомняме си за съветските войни- освободители, за войниците от Българската освободителна армия, за всички хора на добрата воля, осигурили победата в онази кръвопролитна война. Изминаха 79 години- оттогава се смениха няколко поколения, но споменът за събитията от Великата отечествена война остава все толкова пронизващ и жив.

Няма друг ден в историята на страната ни, когато връзката с времената, ценността на живота и любовта към родината да се усещат толкова силно. Трудно е дори да си представим колко чудовищен щеше да е светът под управлението на „кафявата чума”, но силата, смелостта и издръжливостта на съветския народ се оказаха по-силни от амбициите на Хитлер и помагачите му”, заяви Елеонора Митрофанова.

25-годишният Атанас Атанасов сподели пред TrafficNews, че днес е тук, за да чества героичния подвиг на неговия прадядо.

„Тук съм, защото честваме Деня на победата против фашизма, в който са участвали и българи и моя прадядо Стоян Атанасов, родом от Белозем, е бил един от тях. Той се е сражавал с генерал Владимир Стойчев против фашистите в Унгария и аз съм тук днес да чествам неговия героичен подвиг. Дядо ми е имал и партизанско движение, помагал е с оръжия и са се бранили срещу тогавашната власт", сподели той.

Факти за събитията, довели до увековечаването на 9 май:

Денят на Европа е празник на Европейските общности, на единството и мира на стария континент. Тази година се навършват 79 години от края на Втората световна война. Денят на Европа се отбелязва на датата, когато френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа.

 На 9 май 1950 г., само 5 години след края на Втората световна война, той призовава за съюзяване на френските и западногерманските ресурси и промишленост за производство на въглища и стомана, за да се избегнат бъдещи военни конфликти. "Декларацията на Шуман" е в основата на Европейската общност за въглища и стомана, предшественик на днешния ЕС.

За днешна Русия празникът е един и при това свещен – Ден на Победата в най-страшната война, която държавата им някога е преживявала. За Деня на победата днес в Москва ще бъдат изстреляни 10 хиляди фойерверки, съобщиха от руското Министерство на отбраната. На 9 май 1945 г. в Берлин началникът на генералния щаб на Вермахта фелдмаршал Кайтел отделно подписва германската капитулация само с СССР.

“Отново над Европа ще се развява великото знаме на свободните народи и мира между народите”, се казва в обръщението на Сталин към неговите сънародници по този повод.

В Русия по традиция на този ден се провежда грандиозен военен парад. Любителите на героичната музика слушат песента на Йосиф Кобзон “День победы”.

Снимки:

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина