На 13 април, от 15.00 часа, на площад "Съединение" ще се проведе общоградско хоро на лазарките. За доброто настроение на всички ще свири оркестър "Марица".
Обичаят има над 100-годишна традиция. Той е уникален и се отличава от останалите лазарски обичаи.
Със своите костюми – те са напълно автентични и се предават от поколение на поколение. На главата на девойките се поставя разноцветно куйло, закрепено върху кенарена кърпа. Облечени са със типични кенарени ризи и местни сукмани, а отпред са накичени с разноцветни мънистени огърлици с пампурки. Обути са с шарени плетени чорапи и гаетанени терлици.Самата “кума”/ водачката/ се отличава от останалите с различна носия – черен сукман,везана риза,шапка,украсена с парички и пауново перо,сребърни чапрази. Уникален е дори самият ритуал на обличане.
С начина си на провеждане:
Кумата е пролетен женски обичай,отразяваш отношението на младите момичета към красотата и трудолюбието,показано в дрехите и песните,които пеят.Обичаят се състои в обхождане на домовете,където момичетата припяват за здраве и берекет.Песните са автентични,весели и закачливи,с подвиквания “и –ху-ху”, щом ги чуят, стопаните отварят портите си да влезе “кумата”. Разучаването на песните става предварително, момичетата се събират още на Тодоровден и избират “кума” чрез жребий, а после всяка неделя се прави хоро на най-близката поляна до дома й. След обхождането на Лазаровден и Връбница се прави голямо хоро на площада.
То е едно и на него се оглежда кой момък до коя мома се е хванал,заради което излиза и цялото население,обичаят се превръща в празник за целия град.