13-ото издание на Фестивала на Белия щъркел започва тази събота, 19 май, в Белозем. Мероприятието е част от културния афиш на майските дни в община Раковски.
Фестивалът вече е традиция, утвърждаваща Белозем като своеобразна туристическа дестинация.
И през тази година гостите ще имат възможност да се насладят на изпълненията на многобройните участници във фестивала, да посетят щандове за плетива, сувенири и продукти от местни производители в парка на Белия щъркел, да се потопят в атмосферата на Влажна зона „Кисимови дупки”. Фокус на тазгодишното издание ще бъде презентацията "Къде зимуват нашите любимци?".
В рамките на феста ще се проведе и Национален ученически конкурс за словесно творчество, рисунка и фотография на тема: „Животът на един щъркел“. Организаторите на конкурса са детското онлайн списание „Щъркел“, ОУ „Гео Милев“, католическа църква „Свети Франциск от Асизи“ и кметството на село Белозем с партньорството на Федерация „Зелени Балкани“.
Наградите ще са разпределени в трите категории: словесно изкуство, рисунка и фотография, като за победителя ще има специална награда. С най-добрите рисунки ще бъде направена изложба, а творбите на всички участници в конкурса ще бъдат публикувани в списание „Щъркел“.
Организаторите са подготвили богата музикално-танцова програма и фолклорни изпълнения.
ХІII фестивал на Белия щъркел в Белозем се провежда под патронажа на Министерството на околната среда и водите и се организира от Кметство с. Белозем, СНЦ „Зелени Балкани“, Община Раковски, Народно Читалище „Просвета 1909 г.“ и ОУ „Гео Милев“ – с. Белозем. Официалното откриване е в събота от 10 ч. в парка на Белия щъркел.
Фестивалът се провежда от 2005 г., когато немската фондация „ЕВРОНАТУР” обяви Белозем за Европейско село на Белия щъркел. Основната цел на мероприятието е да популяризира идеята за възможното хармонично съжителство на хората с дивата природа и да привлече повече туристи към този живописен край. През 2012 г. с. Белозем имаше честта да бъде и домакин на международна среща на представителите на Мрежата от Европейски села на Белия щъркел. Подобни събития се провеждат и в останалите 14 села на щъркелите в цяла Европа, станали известни с големите си щъркелови колонии.
С всяка изминала година посетителите на фестивала се увеличават и празникът е посещаван, както от белоземци, така и от много други гости от цялата страна. Към събитието се присъединяват и местни производители, които предлагат и показват своята продукция на специално изградени за целта щандове.