Празника на бабите и акушерките подготвят в Раковски

Автор: Plovdiv Now 12356
Празника на бабите и акушерките подготвят в Раковски

Тържества по повод наближаващия празник Бабинден по нов стил /21 януари/ ще зарадват всички бивши, настоящи и бъдещи баби и акушерки в Раковски.

Две читалища в града съвместно с Общината са подготвили събития на 19 януари - НЧ "Св. св. Кирил и Методий" и НЧ "П. Б. Бакшев", а организаторите обещават песни, танци, игри и веселие. Както се вижда от приложения плакат, тържествата ще бъдат в заведения в града.

Бабинден е български празник, отбелязван на 8 януари (или на 21 януар по стар стил) в чест на бабата акушерка в селото.

Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на „бабите“ – жените, които помагат при раждане, и на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на желанието да се засвидетелстват почит и уважение към възрастните жени, които са „бабували“ на родилките. Този празник е езически и идва от далечните праславянски времена, но се е запазил и по време на Възраждането е бил изключително почитан. Днес Бабинден губи доста от обредните си обичаи, но пък се празнува от по-възрастните и е свързан с много смях и веселие.

Още преди изгрев слънце майките с деца от една до тригодишна възраст отиват на чешмата да налеят прясна вода. В котлето с водата пускат стрък босилек или здравец. Вземат калъп сапун и една нова кърпа и се отправят към дома на бабата да ѝ „полеят“. Обредното поливане на бабата-акушерка се извършва под плодно дърво в градината, върху дръвника или отпред на стълбите. Всяка жена подава на бабата сапуна, полива ѝ вода да се измие и я дарява с пешкира, който е донесла. След това бабата избърсва мокрите си ръце в полите на невестите – да са плодовити и лесно да раждат. Бабата закичва невестата и с китка здравец, вързана с „мартеничка“ – червен и бял конец. Често при поливането бабата хвърля със шепите си вода нагоре и подскача три пъти, като изрича: „Да рипкат децата и да станат бели и червени! Колкото капки, толкоз берекет и здраве!“

След поливането жените даряват бабата с ризи, чорапи, платно, които премятат на дясното ѝ рамо. От своя страна, бабата връзва на дясната ръчичка на децата, които е отродила („хванала“) червено и бяло конче със сребърна монета и също им дава чорапки и ризки. После измива лицето на детето, тъй като се вярва, че на Бабинден водата, минала през бабините ръце, притежава пречистваща сила.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина