Вече 20 години Атанас Маринчешки показва картини в негов собствен необичаен стил. Небезизвестният художник е роден на 3 април 1965 година в село Костиево, където живее и до ден днешен. Работи в областта на живопистта, а картините му са притежание на частни колекции в България, Германия, Италия, Франция, Холандия, Гърция, Белия и други държави.
В продължение на 7 години Маринчешки е помощник оперативен работник в пловдивската полиция и е един от първите полицаи, които въвеждат словесния портрет в системата на МВР. С помощта на скиците му, рисувани по описание на очевидци, са заловени двама престъпници, извършили убийство и изнасилване.
През 1992 година напуска системата на МВР, за да се занимава само с изкуство. Вижте повече за творчеството му в интервю пред Maritsanow.bg.
– Какво за Вас е община „Марица“, как бихте я описали с няколко изречения?
– Моето родно място – с. Костиево, е част от община „Марица“. Радвам се, че съм един от жителите й.
– С какво се промени община „Марица“ през годините?
– Много неща се промениха. Живеейки почти целия си съзнателен живот тук, виждам все по-осезаеми промени с всяка изминала година. С изграждането на многобройните предприятия и заводи, през последните 20-30 години, се набляга на т. нар. индустриализация. Това създава нови работни места и възможности за жителите на общината. Наясно съм с основните проблеми на селата – липсата на инфраструктура и пътища. Има много неща, които могат да се направят.
– Постижението, с което се гордеете най-много и целта, която не успяхте да постигнете?
– Аз като човек на изкуството смятам, че живеейки на територията на община „Марица“ допринасям за колорита, културното развитие и добрия имидж на общината не само в България, а и по света.
Считам, че хората на изкуството на територията на община „Марица“ не са много. Мисля, че не е за подценяване факта, че правейки изложбите си в България и други държави, популяризирам община Марица.
Като творец, от известно време насам, обръщам внимание на природата. Преди тематиката на картините ми беше по-екзотична и по-далечна, но от няколко години черпя вдъхновение от природата в родното ми село и околните селища.
Създавайки пейзажи, свързани с Тракийската низина, може да се каже, че претворявам природата на община „Марица“ в картините си.
– Каква е оценката Ви за развитието на община „Марица“?
– Всеки нормален човек вижда, че през последните няколко години община „Марица“ процъфтява. Кметът г-н Димитър Иванов прави всичко възможно за просперитета й и неслучайно тя е може би най-развиващата се община в България. Така че, оценката ми за това, което се прави е само положителна.
– Какво е Вашето послание към ръководството на община „Марица“?
– Да се обърне повече внимание на това – животът на отделния човек в общината да стане по-добър, да се направят пътища, канализации, тротоари, осветление. Това са повечето проблеми на населените места, но очевидно се изисква по-дълго време, за да се решат те.
– Как виждате община „Марица“ след още 30 години?
– Надявам се след 30 години всички улици във всичките 19 села да са асфалтирани, да има нови тротоари и улично осветление навсякъде, а хората да са доволни и щастливи.
– Какво ще пожелаете на жителите на община „Марица“ по повод 30-годишния юбилей?
– Да са живи и здрави, да гледат с добро око на общината и да подпомагат нейното развитие. Пожелавам на всеки от тях, по какъвто и да е начин, да се стреми да допринесе за по-нататъшното развитие и благоустрояване на община „Марица“.