Десет мечки пращат SMS-и от Централен Балкан на учени от БАН

Автор: Plovdiv Now 4640
Десет мечки пращат SMS-и от Централен Балкан на учени от БАН

Десет мечки вече пращат SMS-и от Централен Балкан, след като миналия ден с GPS-GSM нашийник се сдоби и голям мечок, който броди в района на град Априлци. Той бе уловен от екип на Сдружението за дивата природа „Балкани“ близо до границата с Национален парк „Централен Балкан“. Мечокът е възрастен, силен, в добро състояние и с тегло над 210 килограма. Той получил името Йордан, на един от мъжете в екипа. След поставената упойка Йордан се  съвзел бързо и се скрил в гората. Това е най-голямото животно, което е маркирано досега от екипа на сдружението.

Владимир Тодоров, учен от БАН и експерт в сдружението за дивата природа „Балкани“, е в основата на проучването на миграцията и навиците на кафявата мечка. От 2016-та година досега той улови и маркира десет мечки в Централен Балкан. Всеки от кафявите обитатели на Балкана, който получи нашийник с GPS-GSM има име. Сред тях са Андрей, Иванка, Боряна, Цветан, Спиридон. Едно от мечетата бе кръстено на Владимир Тодоров. Малкият Владо расте здрав и читав и редовно се обажда, когато се мести от едно място на друго.

Тази година една от най-интересните мечки за експертите бе Спиридон. Той живее в Балкана между Карлово и Калофер и обичайно на ден изминава между 2 и 20 километра да търси храна. Тази година обаче гъбите и жълъдите в планината са малко, няма и боровинки, а от края на лятото и през есента мечките хапват доста, за да натрупат мазнини. Понеже в неговия район нямало какво да го засити, Спиридон прекосил Балкана и стигнал чак до царевична нива край Севлиево. Там необезпокояван той пребродил обраната царевична нива, намерил изоставени по стъблата кочани и се нагостил добре. Всичко това експертите разбрали от GPS-а, който неизменно стои на шията на Спиридон вече година и половина.

Маркирането е част от съвместните дейности на Дирекцията на Националния парк и Сдружението „Балкани“ за проучване миграциите, индивидуалните територии и използването на местообитанията на кафявата мечка чрез маркиране на животни с GPS-GSM нашийници и асистиране в случаи на проблемни животни. Събраните данни ще бъдат анализирани и ще послужат за научни изводи на живота на кафявата мечка, каза Владимир Тодоров.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина