Днес е 8 март - Денят на жената. Празникът е своеобразно международно признание на постиженията на жените в икономическата, научната и социалната сфера. Датата 8 март е съвразана с 1857 година, когато жени работнички излизат на протест в Ню Йорк с искане за по-добри условия на труд и по-високи заплати.
Традиционно дамите се радват на специални жестове на внимание по повод празника. Ние бихме искали да използваме именно днешния ден, за да припомним и за постиженията на някои от жените, израснали край Пловдив. Защото именно Градът на седемте тепета е дал на страната ни велики спортисти, хора на изкуството и общественици. Вижте някои от пловдивските жени, с които имаме повод да се гордеем.
Стефка Костадинова
Едва ли някой е забравил историческия скок на Костадинова по време на Световното първенство в Рим през 1996 г. Наред с всички световни и европейски титли, Стефка Костадинова държи и до ден днешен рекорда в скок на височина от 209 см.
Шампионката е родена през 1965 година в Пловдив и е възпитаник на Спортно училище "Васил Ливски". Започва спортната си кариера с гимнастика и плуване, а в 7 клас вече е призната за "майстор на спорта". През цялата си кариера е спечелила за България 8 световни, 6 европейски и 2 олимпийски титли. Многократно е признавана за Спортист №1 на България, обявена е за почетен гражданин на Пловдив и е носител на висшето отличие Орден "Стара планина" - I степен.
Мария Петрова
Пловдивчанката е сред гимнастичките, спечелили световни и европейски титли за страната ни. Родена е през 1975 и през периода 1992-1995 става трикратен европейски и световен шампион. Състезава се както индивидуално, така и в отбор, като още на първото световно първенство, в което взима участие, отборът и се нарежда втори в класирането. След като прекъсва кариерата си, златното момиче става член на Управителния съвет, а в последствие и вицепрезидент на Българската федерация по художествена гимнастика. В интервю пред телевизия Nova грацията споделя, че особено много държи на семейните ценности и на времето, прекарано с дъщеря си Елинор.
Цветана Пиронкова
Внучката на именития български художник Енчо Пиронков е първата българка, достигнала до финала на турнира "Уимбълдън". Родена е през 1987 година в семейство на спортисти и се занимава с тенис от 4-годишна. Започва да жъне успех след успех още докато е в родния си град, докато през 2002 година дебютира в турнира ITF за жени. Участва в Олимпиадата в Лондон през 2012 година, а 2 години по-късно печели първата си титла от турнира WTA. Спортната ни надежда е и най-младият Почетен гражданин на Пловдив.
Нонка Матова
Многократната рекордьорка по спортна стрелба е известна също като политик и общественик. Родена е през 1954 година в Пловидв и завършва Националната спортна академия. Матова поставя 11 световни рекорда по стрелба с пушка, 2 от които са за мъже и 28 европейски рекорда, два от които - отново за мъже. Спечелила е над 600 медала от спортни състезания на републиканско, европейско и световно ниво. Участва в 6 олимпиади, а през 1992 г. става вицеолимпийски шампион в Барселона. След като приключва кариерата си, става треньор по спортна стрелба, участва в 39-то Народно събрание. Нонка Матова е удостоена със званието генерал-майор през 2003 година, което я прави единствената жена генерал в най-новата история на България.
Мария Нейкова
Знаете ли, че изпълнителката на "Вървят ли двама" е родена и израснала в Пловдив? Певицата е възпитаник на Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство, както и на школа за естрадни изпълнители. Кариерата и започва през 1968 година, а още на следващата година печели "Златен Орфей" за дуета си Михаил Белчев "Закъснели срещи". Певицата е изпълнител на балади и успява да адаптира фолклорни песни към поп музиката. Изнася концерти в Русия, Полша, Унгария, Германия и Алжир. Автор е на музика за филми и театрални постановки. Сред най-известните й песни е "Светът е за давма", изпълнена от Орлин Горанов.
Райна Касабова
Райна Касабова е родена през 1897 година в Карлово и през 1912 година става първата жена в света, участвала в боен полет. По време на на Балканската война напуска училище, за да замине като доброволка самарянка (саникарка) в полевата болница в Свиленград. Една вечер отишла на летището заедно със свои колежки, които с любопитство заглеждали самолетите. Пилотът на един от тях на шега й предложил да се качи, а тя без страх приела. Подпоручик Стефан Калинов не успял да прикрие изненадата си от смелия отговор, но не можел и да оттегли поканата. И така Райна заела мастото на пилот наблюдател в самолета, който се отправя към Одрин. Подпоручикът показва с ръка на Райна къде да изсипе позивите, с които подканяли турците да се предадат, за да няма излишни жертви. Те, обаче, отвърнали с огън, а по-късно станало ясно, че са пробили на няколко места дясното крило на самолета.