На 12-и септември 2020 г. (събота) в 10:30 ч. от площад „Римски стадион“ започва първото пътешествие по проекта „Духовни маршрути в Пловдив“, част от Календара на културните събития на Община Пловдив – „Фестивали и значими събития“ за 2020 г..
Тазгодишният проект е своеобразно продължение на „Литературни пътешествия в Пловдив“, които се проведоха през 2019 г. в рамките на Пловдив – Европейска столица на културата, като част от програмата на фондация „Пловдив 2019“.
Поради изключителния успех и проявения висок обществен интерес към проекта „Литературни пътешествия в Пловдив“, през 2020 г. издателство „Летера“ го продължи и доразви тематично под заглавие „Духовни маршрути в Пловдив“. Той е фокусиран върху четири тематични области: история, архитектура, изкуство и литература. Водачи на маршрутите са изявени пловдивски специалисти от съответните професионални общности: доц. д-р Владимир Янев, проф. д-р Галина Лардева, д-р Стефан Шивачев, арх. Виолета Раева. Многообразието на мозайките в раннохристиянските базилики и приносът на пловдивската школа в реставрацията им ще представи доц. д-р Елена Кантарева-Дечева – ръководител на реставрацията на мозайките на Голяма епископска базилика, Малка базилика и сграда „Ейрене.
По време на обиколките посетителите ще имат възможност да се срещнат с пловдивски творци: поети, архитекти, фотографи, художници и др., както и да посетят Националните есенни изложби 2020, постоянните експозиции на Цанко Лавренов и Енчо Пиронков, на къща-музей „Христо Г. Данов“, храм „Св. св. Константин и Елена“, Иконната галерия към ГХГ - Пловдив, музейна експозиция „Българско възраждане“ към РИМ, Балабанова къща, къща “Хиндлиян”, къщата на Коюмджиоглу, Голяма епископска базилика и др.
Целта на проекта „Духовни маршрути в Пловдив“ е да се опознае съществена част от духовната история на Пловдив посредством местата и паметниците, свързани с видни личности и явления в духовния живот на града. Маршрутите са атрактивен и модерен подход за представяне на забележителното културно наследство на града, изнесени са в градското пространство като своеобразна културна акция на открито и са наситени с ново съдържание и непосредствена емоция. Осъществява се обмен на знания и умения между хора от различни социални групи и сфери в креативния сектор, тъй като практически всеки може да се включи в обиколките. Този уникален подход ще допринесе и за обогатяването на пловдивския културен живот.
Проектът е насочен към гражданите и гостите на Пловдив и всички интересуващи се от неговото духовното минало и настояще. Особен акцент се поставя върху младата аудитория, затова в пътешествията са включени като екскурзоводи млади автори, архитекти, изкуствоведи, историци и др., напр. Траяна Латева - докторант в ПУ, Елена Минчева - филолог, Теодор Караколев – изкуствовед, и други.
Ето и маршрута за днес:
12 септември 2020 г., събота 10,30 часа
Сборен пункт: пл. „Римски стадион“, пред ТИЦ
Водачи: Стефан Шивачев, Виолета Раева
С участието на: Теодор Караколев
Тема: ГЛАВНАТА УЛИЦА – АРХИТЕКТУРА И ИСТОРИЯ
Площад „Римски стадион“ (Джумаята) – сърцето на Пловдив във всички епохи, шедьоврите на архитектурното наследство, Джумая джамия, Къщата на Куцоглу , съборения хотел „България“ на Хаджи Гьока Павлов, Главната улица – уникален архитектурен ансамбъл, дело на градоустройствения гений на архитект Йосиф Шнитер , Екселсиор, Търговски дом „Ороз ди Бак“ (бившия „Нармаг“),Сградата на Вълкович , Община Пловдив, Хотел „Молле“, Разказите за битките за прокарване на улицата и събаряне на старите сгради, първото кино, дейността на общинските и държавни органи, Гражданския клуб, първия хотел и др. , Площад „Централен“