Започва задължителната ваксинация срещу варицела за децата, личните лекари в Пловдив са в готовност

Автор: Добринка Димова 1767
Започва задължителната ваксинация срещу варицела за децата, личните лекари в Пловдив са в готовност

От 1 юли 2026 г. в България официално започва задължителната имунизация на децата срещу варицела съгласно промените в Националния имунизационен календар. Всички общопрактикуващи лекари в страната вече са уведомени за новите правила и се подготвят за старта на кампанията. Това потвърди пред TrafficNews председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив д-р Костадин Сотиров.

„Разпространих писмото до всички колеги в Пловдивска област. Проведохме и уебинар, по време на който бяха разяснени всички подробности около новата имунизация. В момента очакваме доставката на ваксините“, заяви д-р Сотиров.

По думите му организацията ще бъде идентична с тази при останалите задължителни имунизации. Министерството на здравеопазването ще достави необходимите количества ваксини до регионалните здравни инспекции, откъдето личните лекари ще заявят нужния брой дози за своите пациенти.

„Реално ваксинацията ще започне още през юли или най-късно в началото на август, веднага след като ваксините бъдат получени“, допълни той.

Съгласно Наредба №15 за имунизациите ваксината, която ще се използва, е жива атенюирана моноваксина. Тя ще се поставя в двудозова схема – първата доза между 12- и 15-месечна възраст, а втората – през годината, в която детето навършва 4 години.

През 2026 г. на задължителна имунизация подлежат децата, родени през 2025 г., които нямат медицински документи или лабораторно потвърдено преболедуване от варицела. Ако липсва сигурна информация дали детето е преболедувало заболяването, няма противопоказания то да бъде ваксинирано. Тази година няма да се извършват реимунизации, тъй като втората доза ще се поставя само на деца, получили първата като част от задължителния имунизационен календар.

От Министерството на здравеопазването уточняват още, че ваксината срещу варицела е съвместима с останалите задължителни ваксини, включително тези срещу хепатит В, полиомиелит, дифтерия, тетанус, коклюш, пневмококови инфекции и други. Изключение има единствено при триваксината срещу морбили, паротит и рубеола, която трябва да бъде поставена едновременно с ваксината срещу варицела или с интервал от поне 30 дни.

Безплатни противогрипни ваксини за децата

Паралелно със старта на новата задължителна имунизация започва и изпълнението на Националната програма за ваксинопрофилактика на сезонния грип при деца за периода 2026–2030 г.

Тя предвижда безплатни противогрипни ваксини за всички деца от 6-месечна до 7-годишна възраст, както и за деца до 17 години с хронични заболявания, сред които астма, диабет, хронични белодробни, сърдечно-съдови и бъбречни заболявания, имуносупресия, онкологични заболявания и други рискови състояния.

За най-малките – до 2-годишна възраст – ще се използват инактивирани ваксини, а при по-големите деца лекарите ще могат да преценяват дали да приложат инактивирана или жива атенюирана ваксина според здравословното състояние на детето и наличните количества.

Изчисленията на Министерството на здравеопазването показват, че през тази година трябва да бъдат осигурени над 135 000 дози противогрипни ваксини. Предстои Министерството на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса да публикуват указания за заявяването и разпределението им.

Здравните власти призовават родителите да се информират от своите лични лекари за предстоящите имунизации, за да бъде осигурен максимален обхват на децата, включени в новите национални програми.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина