Oт днec зaпoчвa лoвният ceзoн нa дрeбeн пeрнaт дивeч. Cтaртът бeшe дaдeн тaзи cутрин в зeмлищeтo нa вaрнeнcкoтo ceлo Бaнoвo oт зaмecтник-миниcтърa нa зeмeдeлиeтo, хрaнитe и гoритe Aтaнac Дoбрeв. Във връзка с предприетите мерки за ограничаване на заболяването Африканска чума по свинете, преди ловния излет по места трябва да бъде проведен инструктаж на ловците.
Стопанствата предлагат индивидуален и групов лов на фазани (корейски и монголски), лов на полска яребица, както и на прелетен дивеч: пъдпъдък, гургулица, гривяк, бекас, различни видове патици (зеленоглавата, лятното и зимното бърне) и голямата белочела гъска. Заедно с някой от тези видове могат да се ловуват и зайци.
Тази година ловният сезон се открива в усложнена епизоотична обстановка с африканска чума по свинете на територията на Република България. Затова българските ловци, които излизат на лов, трябва да спазват елементарни мерки за биосигурност и след прибиране от ловен излет, да си почистват обувките с вода със сапунен разтвор, да измият хубаво обувките си и гумите на високопроходимите си автомобили, с които са ходели по полетата на България
Тази година има внесен и нов закон за изменение и допълнение на Закона за лова и опазване на дивеча. Целта е груповият лов на дива свиня, който ще се открие в средата на септември, да продължи 2 месеца след официалното закриване на ловния сезон, което е втората седмица на януари. Ще има масов лов на гонки за диви свине в зоните, в които няма разпространена африканска чума по свинете.