Най-посещаваният оперен спектакъл на Античния театър „Аида” закрива Opera Open 2019

Автор: Plovdiv Now 5642
Най-посещаваният оперен спектакъл на Античния театър „Аида” закрива Opera Open 2019

На 30 август от 20 часа на Античния театър пловдивчани и гости на града могат отново да видят „Аида“. Най-посещаваният оперен спектакъл на Античния театър – „Аида” от Верди, традиционно ще закрие Opera Open 2019.

Към звездния състав на български солисти с международна кариера – Камен Чанев, Таня Иванова и Ивайло Джуров, за първи път се присъединява и баритонът Кирил Манолов. Диригент е Якопо Сипари Ди Пескасероли от  Италия, режисьор - Нина Найденова.

За първи път „Аида” ще бъде представена с изцяло нова хореография, която включва цялата международна балетна трупа на Опера Пловдив. Диригент е Якопо Сипари ди Пескасероли, режисьор – Нина Найденова, сценография – Борис Стойнов. 

Костюмите са дело на Цветанка Петкова - Стойнова,  танци – Маргарита Арнаудова, хореограф – Олеся Пантикина. Диригент на хора е Драгомир Йосифов, концертмайстор – Виеслав Новак.

Солисти:

Фараонът на Египет - Александър Носиков

Амнерис - Елена Чавдарова - Иса

Аида - Таня Иванова

Радамес - Камен Чанев - гост

Рамфис - Ивайло Джуров - гост

Амонасро - Кирил Манолов - гост 

Билети на касата на ДК „Борис Христов“, в мрежата на ивентим бг, както и на касата на Главната улица в Пловдив срещу стълбите на Каменица.

 За тези от вас, които не са посещавали представление на "Аида", ето накратко съдържанието!

„Аида” от Джузепе Верди, опера в четири действия (съдържание)

Либрето: Антонио Гисланцони

Премиера: 24 декември 1871 година в Кайро

Действащи лица:

Фараонът на Египет (бас)

Амнерис – негова дъщеря (мецосопрано)

Аида – етиопска принцеса, робиня (сопрано)

Радамес – египетски военачалник (тенор)

Рамфис – върховен жрец (бас)

Амонасро – цар на Етиопия (баритон)

 Действието се развива в Мемфис и Тива.

Първо действие

Първа картина

Зала в двореца на фараона в столицата на Египет - Мемфис. Рамфис известява на Радамес, че войната с Етиопия е неизбежна. Радамес се надява да бъде избран за военачалник на египтяните. Мечтае да се завърне от бойното поле като победител, за да освободи своята любима - робинята Аида. Нейният баща - царят на Етиопия е нахлул в Египет, за да освободи дъщеря си от робство. Аида е влюбена в Радамес.

Идва Амнерис. Дъщерята на фараона също обича храбрия войн. Подозира обаче, че сърцето му принадлежи на друга. Когато Аида се появява. Амнерис забелязва, че Радамес е смутен. Пристига фараона заедно с върховния жрец Рамфис. Пратеник обявява, че етиопците предвождани от своя цар са нахлули в Египет. Фараонът възвестява началото на войната, а Радамес е избраникът на богинята Изида да бъде начело на армията.

Разкъсвана между любовта си към Радамес и верността към своя народ, Аида моли боговете да й изпратят смърт…

Втора картина

В храма. Върховната жрица моли вездесъщия бог Ра да отреди победа на египетските войни. Рамфис, обкръжен от жреците, връчва свещения меч на Радамес.

Второ действие

Първа картина

Стаята на Амнерис. Дъщерята на фараона с помощта на робините си се готви да посрещне победителя Радамес. Когато Аида идва, Амнерис заповядва на всички да излязат. За да изпита чувствата на своята робиня, тя казва, че Радамес е загинал в битката. Аида не успява да издържи на изпитанието и признава за любовта си към младия войн. Изгаряща от ревност, Амнерис обмисля план за отмъщение.

Втора картина

Радамес и войните му влизат триумфално в Тива. Фараонът на Египет обявява,че Радамес може да поиска каквато пожелае награда за победата. Етиопските пленници идват и Амонасро е сред тях.

Аида се втурва към баща си , но той не разкрива своята самоличност.

Те молят фараона за милост. Народът обаче иска тяхната смърт. Радамес се застъпва за пленниците. Фараонът го обявява за свой наследник и му предлага ръката на дъщеря си.

Трето действие

На брега на Нил, близо да храма на Изида. Аида чака Радамес, според тайната им уговорка. Амонасро се появява внезапно и настоява дъщеря му да научи от своя любим за разположението на египетската армия. Аида отказва, а Амонасро я проклина. Идва Радамес. Етиопската принцеса, разкъсвана от противоречиви чувства го моли да избягат. Младият войн отказва, но издава тайната откъде ще преминат неговите войски. Амонасро това и чака. Излиза от скривалището и назовава своето име. С ужас Радамес разбира, че неволно е станал предател. Виковете привличат вниманието на Рамфис и Амнерис. Те заповядват на стражата на залови Радамес. Аида и баща й успяват да избягат.

Четвърто действие

Първа картина

Зала в храма, пред входа на подземието. Амнерис предлага на Радамес да се откаже от любовта си към Аида в замяна на свободата си.

Смелият войн обаче не иска спасение на такава цена. Рамфис излиза от подземието и съобщава присъдата: предателят трябва да бъде погребан жив. В пристъп на отчаяние, Амнерис проклина жестоките жреци.

Втора картина

Входът на подземието на гробницата е зазидан. Радамес си припомня щастливите мигове с Аида. Внезапно от тъмнината се появява етиопската принцеса. Тя се е промъкнала незабелязано, за да сподели съдбата на своя любим. Горе, в храма, потънала в скръб Амнерис оплаква изгубената си любов…

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина