Църквата почита на 24 септември паметта на Свети Владислав Сръбски. Стефан Владислав е сръбски крал, наследил на престола брат си Стефан Радослав и управлявал Сърбия в периода 1234-1243 г. Той е син на Стефан Първовенчани и византийската принцеса Евдокия. Този светец се е сродил с владетел от Второто българско царство.
Става зет на българския цар Иван Асен Втори, след като се оженил за неговата дъщеря Белослава.
Името Владислав е със славянски корени. Неговото значение е владеещ славата. Още от деца, хората с това име притежават невероятни качества.
Имен ден празнуват Владислав, Владислава и техни производни.
24 септември е свързан и с паметта на Света Текла - първата жена-мъченица за Христа. Тя била на 18 години, когато се запознала с християни и приела християнството, въпреки че била дъщеря на езичници и сгодена за езичника Фамир. Това станало в началото на първи век, а голямо въздействие върху девойката оказали проповедите на Свети ап. Павел и Варнава, които са Христови ученици. Когато майката започнала да критикува своята дъщеря, че твърде дълго време стои при християните, Света Текла признала, че и тя е приела Христовата вяра.
Нито увещанията и заплахите на майката, нито на годеника Фамир разубедили девойката да се откаже от новоприетата вяра. Девойката искала да остане непорочна и да служи на Христа. След като разбрал, че не може да откъсне своята годеница от християните, Фамир пуснал жалба до градоначалника против християнина Свети ап. Павел. Обвинението било, че Свети ап. Павел прелъстил с празни приказки годеницата на Фамир и тя вече не искала да му стане жена. Светият мъж бил заловен и хвърлен в тъмница. Като научила за това, Света Текла платила на стражата да я пуснат в килията на Светия мъж. Започнали да търсят изчезналата девойка, но никъде не могли да я открият. Накрая я намерили при Свети ап. Павел.
Отвели я при градоначалника и започнали да я увещават да влезе в правия път. Младата Света Текла отказвала отново да се поклони на идолите, веднъж познала истинския Бог. Света Текла била подложена на нечовешки мъчения и накрая екзекутирана. Тя остава в историята на християнството като първата жена-мъченица, затова Светата Църква я нарекла “първомъченица”, а заради апостолската дейност е определена като “равноапостолна”.