Всъщност, както обясняват изследователите: “По-интелигентните хора изпитват по-ниска удовлетвореност от живота с по-честа комуникация с приятели”.
Карол Греъм, която изучава икономиката на щастието, разглежда този ефект. „Резултатите показват (и не е изненадващо), че хората с по-голяма интелигентност и способност да я използват, са по-малко склонни да отделят толкова време за социализация, защото са съсредоточени върху друга дългосрочна цел”. С други думи, когато някой каже, че има по-добри неща за правене от това да излиза с приятели, всъщност има нещо предвид.
При тълкуването на резултатите от това изследване, психолозите откриват голямо значение в динамиката по отношение на “теорията на Савана”. Според нея намираме щастие в същите неща, които биха направили и нашите прадеди щастливи. В саваната гъстотата на населението била ниска и междуличностното взаимодействие било важно за оцеляването.
Резултатите от това проучване, макар и в крайна сметка в подкрепа на тази теория, предполагат, че най-интелигентните човешките същества могат да се развиват чрез нуждата от чести социални взаимодействия. Вместо това те са склонни към дейности, които насърчават развитието ни в съвременния свят, който е интелектуален и икономически. Ние се нуждаем от комуникация по-малко от предците ни и за най-развитите човешки същества тя не е приоритет.
Така че, следващия път, когато избереш да останеш вкъщи вместо да посетиш клуба, не се чувствай странно. Чувствай се умна. Ти си еволюционнен иноватор!
Източник: dama.bg