Около 3 млн. лева са необходими да бъде възстановен Спортният диспансер в Пловдив, това стана ясно по време на брифинг в Община Пловдив. В него участие взеха кметът Здравко Димитров, заместник кмета по спорта и социалните дейности Георги Титюков, олимпийският шампион Николай Бухалов, директорът на дирекция Здравеопазване д-р Калин Калинов, директорът на диспансера д-р Влатко Глигоров и Д.М. Яна Кашилска, предаде trafficnews.bg.
"Апаратурата и материалната база са доста стари и имаме идеята да върнем старата слава на диспансера. Навремето имаше доста делегации, които идваха в чужбина и използваха диспансера и цялата ни спортна база, но тези страни напреднаха, а ние изоставаме", заяви кметът на Пловдив Здравко Димитров.
"Това е лечебно заведение, което има своята история, но има и сериозна роля за развитието не само в здравеопазването, но и в спорта и рехабилитацията. Пловдив е с много богата история в спорта. За да продължим да имаме успехи трябва да имаме и хубав диспансер. Материалната база е доста остаряла и не е правен ремонт от години. Спортната медицина е свързана най-вече с възстановяване и рехабилитация. Ще търсим средства по европейски програми. Трябват ни около 2.5 млн. лева, за да възстановим материалната база, защото в последните 20 години не е правен никакъв ремонт. Не кандидатстваме за бюджет от Общината, защото виждаме колко нужни пера трябва да се покрият. Ще организираме и фонд "Пловдивски спортен диспансер. Много наши спортисти живеят навън и също искат да помогнат. Ако се работи в правилната посока и се положат необходимите усилия пари ще се намерят", заяви д-р Калинов.
Директорът на диспансера д-р Влатко Григоров заяви, че диспансерът е бил на загуба от 30 000 лева през 2018-а, но постепенно тя е била намалена до 9000 лева.
"Няма друго място, което да предложи водолечение. Ние го имаме, но за съжаление не е работило от 20 години. Не може да искате високи спортни постижения без високотехнологична апаратура. Ако ние искаме България да се гордее", заяви Григоров.
"В момента работят 28 души в момента преди са били 120. Фонд работна заплата е 35 000 лева. В банковите сметки на дружеството има 50 000 лева. Не искам да се превръщам в поредния управител, който само да плащам заплати. Не може да искате високи постижения в спорта без хубава апаратура. Трябват ни около 3 млн. лева", каза още Григоров.
"Стартираме амбулаторна прековид рехабилитация. Направихме програма и чакаме до края на седмицата експерти. Поискахме становище от националните консултанти. Когато това се случи вече имаме конкретните специалисти и ще започнем да работим. Започваме подготовка за наредба номер 1 за дейността на бившите спортни диспансери. Всеки един лекар може да подпечатва спортните книжки и да допуска спортистите до спортни събития. Искаме това да се промени", добави още Григоров.
"Няма аналог това лечебно заведение в Пловдив. Амбицията е да го превърнем в модерен център за спортна медицина и възстановяване, за да искаме успехи трябва да полагаме усилия. Ще кандидатстваме по европейски проекти. Имаме проект за апаратурата и обновяване на базата. Ще успеем да се включим в иновациите. Проект "Зелена България" задали сме параметрите на сградата. Към настоящия момент възнамеряваме да внесем програмата за рехабилитацията за ковид и да търсим финансиране чрез методиката на субсидиране на лечебните заведения", заяви Д.М. Яна Кашилска.