Важно за ботулиновия токсин (ботокс)

Автор: Plovdiv Now 1311
Важно за ботулиновия токсин (ботокс)

Бoтyлинoвият тoĸcин e лeĸapcтвeн пpoдyĸт и трябва да се използва по лекарско предписание. Не бива да се прилага от козметици в заведения, които не са регистрирани като медицински. В България може да бъде използван от лекари, които след обучението си по медицина са преминали сътветните обучения за инжекционни процедури. В държавата няма строго определени правила за изискванията към медицинския специалист и неговата специалност. Няма специалност естетичен лекар, естетичните процедури са в следствие на преминати обучения. В други държави, като Швейцария, естетичната медицина се извършва от лекари дерматолози, пластични хирурзи и хирурзи, които имат специализирано обучение и опит в този вид процедури, пише здравният сайт puls.bg.

Ботокс – какво представлява и за какво се използа?

Ботоксът е ботулинов токсин, който се изполсва за третиране на мимически бръчки. Представлява невротоксин от бактерията Clostridium Botulinum.

При инжектиране на ботулинов токсин в областта на лицевите мускули настъпва невъзможност за волево свиване на мускулите на лицето, в резултат на обратимо блокиране на нервните импулси към мускулите. Това води до изглаждане на линиите при мръщене, смях, на бръчките около очите, както и на други динамични бръчки. Невротоксинът блокира предаването на нервния импулс от неврона към мускулното влакно. 

Ботулиновият токсин, освен за коригиране на мимически бръчки, се използва за лечение на медицински състояния като прекомерно стискане на зъби (бруксизъм), повишено изпотяване, мигрена, мускулни спазми, при свръхактивен пикочен мехур и детска церебрална парализа.

Ботулиновият токсин се регистрира като лекарство, има дозировка и начин на приложение, които както всяко едно лекарство трябва да се спазват при употреба. При желание за извършване на процедура с ботокс, всеки пациент може да провери лечебното заведение дали е регистрирано в електронните страници на Регионалните здравни инспекции.

Може да се провери дали лицето, което ще извършва процедурата е регистрирано в Български лекарски съюз – проверката се извършва в електронния сайт с имена на лекаря или УИН - номер на лекаря, който му дава право да практикува. Ако лицето, представящо се за лекар, няма УИН номер, то това означава, че не е с медицинско образование, завършено у нас или не е приравнено. Също така пациентът може да изиска информация от лекаря  - кой продукт ще бъде използван при извършване на процедурата и предварително да се е информирал за регистрираните продукти в Европейския съюз (в това число и България).

Какво да очакваме след процедурата за корекция на мимически бръчки?

След процедурата не трябва да се масажират и натискат инжектираните места, през първите 4 часа не бива да се лежи или главата да се навежда. В следващите поне 72 часа не трябва да се прилагат козметични продукти и процедури, нито да се консумира алкохол. Действието на ботулиновия токсин се проявява от 4 до 10 дни след процедурата, а максималният ефект се наблюдава обикновено до 2 седмици след извършването ѝ. Продължителността на ефекта е в зависимост от типа мускулатура, ефектът обикновено продължава от 4 до 6 месеца. 

Странични ефекти и противопоказания

Възможно е да се наблюдават леки странични ефекти - белези от убождане и синини около мястото на инжектиране, временно отпускане на съседни мускули, поради разнасяне на ботулиновия токсин към съседни лицеви области. Може да има главоболие или мускулни болки в деня на процедурата или следващите 1-2 дни.
 
Употребата на ботокс е противопоказана при бременност и кърмене, глаукома, възпаление на кожата в зоната на инжектиране, прием на антибиотици, мускулни релаксанти, антидепресанти, чуствителност към ботулинов токсин, диабет и при неврологични проблеми, невромускулни заболявания и други.

Ятрогенен ботулизъм

Този вид ботулизъм настъпва при предозиране с ботулинов токсин при използването му в терапевтични и естетични процедури. Заболяването протича като остра вяла парализа, която започва от мускулатурата на главата. Развива се офталмоплегичен синдром – потрепване на очните ябълки, диплопия (двойно виждане), нарушения в акомодацията. Може да се наблюдават 4D симптоми – диплопия, дисфагия (затруднено гълтане на течности и храна), дизартрия (разстройство на речта), дисфония (разстройство на гласа). 

Ангажирането на дихателната мускулатура може да доведе до дихателна недостатъчност и необходимост от механична вентилация. Затова е наобходимо при съмнение за ботулизъм, лечението да се извършва в отделение по интензивно лечение. Пациентите не заразяват други хора и основната причина за смъртност е дихателна недостатъчност. 

Лечението налага хоспитализация и спешно прилагане на ботулинов антитоксин. Приложението му намалява разпросранението на токсина сред невроните. Щом попадне в клетката, токсинът не може да бъде неутрализиран от протувоботулинов серум. При навременно лечение прогнозата е добра, а при нелекувани болни или закъсняло лечение смъртността достига до 70%.

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина