Уволниха съдебен секретар от Пловдивски районен съд заради подправени протоколи

Автор: Plovdiv Now 14117
Уволниха съдебен секретар от Пловдивски районен съд заради подправени протоколи

Дисциплинарно нарушение , извършено съдебен състав на Районен съд – Пловдив е предмет на проверка от пловдивската прокуратура, научи TrafficNews. Според източници на медията, се касае за съставени няколко съдебни протокола с невярно съдържание, които са подписани от съдебния състав, който е гледал въпросните дела. Секретарят на състава Станка Деведжиева е била уволнена дисциплинарно след като нарушенията са били документирани, а случаят е предаден на прокуратурата. Тъй като под документите стои и подписът на съдията, той също носи отговорност. Делото е изпратено по компетентност на Софийска градска прокуратура.

TrafficNews изпрати запитване по казуса до ръководството на  Районен съд.

Председателят на  съда Иван Калибацев потвърди информацията и заяви, че със заповед от 06.11.2023г. е наложил на съдебния секретар дисциплинарно наказание „уволнение“.

До разкриването на случая се стига след като през октомври при него постъпва сигнал от юрисконсулт от НАП, който на 26 септември се явил на административно наказателно дело , но бил уведомен от председателя на съдебния състав, че делото е обявено за решаване.  В сигнала е посочено, че юрисконсултът е подал молба седмица преди заседанието да бъде изчакан или делото да се отложи, тъй като участвал в друго производство, насрочено за 13,30ч. на 26.09.2023г, което се провеждало в съседна зала.  Въпреки това юрисконсултът се явил в съдебната зала точно в 14,00ч., но делото било разгледано преди обявения начален час, без да има възможност да участва.

„Проверката която възложих,  установи, че това производство е разгледано в по-ранен час, без участие на една от страните, но в съдебния протокол е посочен като начален час на съдебното заседание 14,00ч. и краен час 14,01ч. Тъй като в сигнала на юрисконсулта бе посочено, че разговорът с председателя на съдебния състав е станал в присъствие на адвокат по следващото дело, поканих този адвокат да обясни случилото се. От неговите обяснения установих, че е присъствал в съдебната зала, когато юрисконсултът и съдията са водели разговор по това производство, след което си е тръгнал и не е присъствал в откритото съдебно заседание по делото, по което е бил упълномощен. Оказа се обаче, че в съдебния протокол по следващото дело е записано, че този адвокат се е явил, активно е участвал, взел е становище по редица процесуални въпроси, направил е доказателствени искания, изказал е становище по същество на делото. За изясняване на тези факти поканих представителя на въззиваемата страна, както и актосъставителя, участвали в производството. От техните обяснения установих, че в съдебна зала не е присъствал представител на жалбоподателя, което води до извода, че в този протокол са отразени неверни обстоятелства” обяснява в официален отговор до медията Калибацев.

На въпрос на TrafficNews дали това е това е прецедент или рутинна практика в Районен съд, Калибацев отговоря, че  „това е единствения случай, в който установява, че  съдебен протокол  съдържа неверни обстоятелства, а именно участие на лице което фактически не е присъствало в съдебната зала при проведеното открито съдебно заседание”.

Това е нарушение на правилата по чл.311 ал.1 от НПК, поради което образувах дисциплинарно производство спрямо съдебния секретар, който съставя съдебните протоколи от откритите съдебни заседания. Тъй като констатираното нарушение е изключително тежко, със заповед от 06.11.2023г. наложих на съдебния секретар дисциплинарно наказание „уволнение“. Междувременно уведомих юрисконсулта, както и представителите на страните по делото, за констатациите от проверката, за предприетите организационни мерки и поднесох извиненията си като ръководител за допуснатото нарушение.

Данните, които бях установил в хода на проверката, водят до извод за извършено престъпление от общ характер. Сходен случай на действия на съдебен секретар бе отразен в медиите по същото време, тъй като бе постановено решение на ВКС по наказателно дело, с което съдебният секретар е бил осъден за извършено престъпление по чл.311 ал.1 от НК. Предвид на това, сигнализирах Районна прокуратура – Пловдив за съставянето на официален документ, в който са отразени неверни обстоятелства, коментира председателят на съда.

Този случай е прецедент в работата на Районен съд – Пловдив, искрено се надявам да е прецедент и в работата на този наказателен състав, при който са установени тези нарушения. Предприел съм всички необходимите организационни мерки, като съм уведомил съдиите и съдебните служители стриктно да следят за прилагането на правилата на чл. 311, завършва Калибацев.

Казусът се развива седмици пред изборите на нов председател на Районния съд в Пловдив.  Вторият и последен мандат на Калибацев изтича на 14 декември, поради което Съдийската колегия на ВСС откри процедура за избор на нов председател. Срокът за подаване на документи изтеча на 10 ноември.

Кандидатите са двама – Божидар Кърпачев и Диляна Славова. От концепцията за управление, която Кърпачев представя, става ясно, че проверката касае него. Той обяснява, че „ ден, след като входирах заявлението си за издаване на кадрова справка за участието ми в конкурса за административен ръководител, срещу секретаря на състава ми бе инициирано дисциплинарно производство от председателя на съда“.

Всъщност, ако обвиненията бъдат потвърдени в съда, той носи наказателна отговорност. Прецедент с подправени протоколи имаше преди няколко години в Районен съд Видин, където съдия Анелия Рашева и съдебния секретар от състава й бяха осъдени за 3 случая с подправени протоколи от бракоразводни дела.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина