Творческите хобита, като рисуване, дървообработване, писане, са полезни за психичното здраве също като ходенето на работа , съобщи UPI, позовавайки се на британски учени.
"Занаятчийските занимания и други артистични дейности показаха значим ефект за предвиждането на усещането на хората, че животът им е смислен", каза водещият автор на изследването д-р Хелън Кийс от университета "Англия Ръскин" във Великобритания.
"Всъщност въздействието на хобитата беше по-голямо от въздействието на заетостта", добави тя. "Изработването на нещо не само ни дава усещане за постижение, то е и смислен път към себеизразяването. Това не винаги е случаят с работата."
Изследването е публикувано в списанието Frontiers in Public Health. В него са участвали почти 7200 души в годишното проучване Taking Part, проведено от британското Министерство на културата, медиите и спорта.
Хората са отговаряли на въпроси за участието си в културни, дигитални и спортни дейности, както и за нивата си на самотност и "усещане за щастие, тревожност, удовлетвореност от живота и дали животът им има смисъл".
Повече от една трета (37,4%) от анкетираните са казали, че са участвали в някакъв вид изкуства или занаятчийски хобита през последния месец.
Хората, които се занимават с творчество, имат по-висок резултат по отношение на щастието, удовлетвореността и усещането, че животът си струва, в сравнение с хората, които не се занимават с изкуства или занаяти, установиха изследователите.
"Ефектите върху удовлетворението бяха налице, дори след като отчетохме неща като трудов статус и ниво на лишения", казва Кийс. "Изглежда, че творческите хобита могат да допринесат положително за благосъстоянието извън други аспекти на живота."
Изследването е предназначено само да покаже асоциации, така че не може да докаже причина и следствие.