В медицински контекст пристрастяването към социалните мрежи представлява сериозен проблем. Затова изследователската общност си задава въпроса може ли вниманието, което онлайн потребителите отделят на уеб пространството, да се използва за повдигане на самочувствието им, вместо обратното?
Добре е да се изясни, че термини като „пристрастяване“ и „зависимост“ имат специфични дефиниции в медицината, макар често да се използват по-широко в дискусии за поведение, което може да е проблематично, но не задължително да отговаря на клиничните критерии за състоянието.
Пристрастяването се определя като липса на контрол върху правенето, приемането или използването на нещо до степен, в която то може да бъде вредно за човешкото благосъстояние.
Разпространено е най-често да се свързва с хазарта, наркотиците, алкохола и тютюнопушенето, когато в действителност зависимост може да се развие към почти всичко.
Тъй като употребата на компютри и мобилни телефони се е увеличила, нарастват и зависимостите от дигитални устройства и интернет. Хората могат да прекарват часове в различни социални платформи, приложения за игри и т. н., пренебрегвайки други аспекти от живота си.
Тази пристрастеност води до сериозни опасения за благосъстоянието и психичното здраве на много онлайн потребители. До този извод стигат от Образователния институт Dayalbagh в Агра, Индия. Понятията като внимателност, присъствие в момента, самочувствие или признаване на собствената стойност са важни фактори, които могат да повлияят на това как пристрастяването към социалните медии може да повлияе на психологическите резултати за потребителите.
Пристрастяването към социалните медии наистина има пряко въздействие върху самочувствието, независимо дали човек е наясно с това, че е зависим, или не. Въпреки това, вниманието може да има частично медииращ ефект и затова е препоръчителна практика за намаляване на всякакви отрицателни въздействия на пристрастяването към социалните медии върху самочувствието.
Оказва се, че вниманието може да преодолее проблемите на пристрастяването към социалните медии. То може да освободи мислите на човек относно подобно поведение, така че бидейки потребител на социалните медии, все пак да има по-малко вредно въздействие върху психическото му здраве, благополучие и самочувствие.