Учени откриха внезапен страничен ефект от пиенето на кафе

Автор: Plovdiv Now 3306
Учени откриха внезапен страничен ефект от пиенето на кафе

Скорошно проучване показа, че кофеинът може да влоши отрицателните ефекти от хроничното лишаване от сън върху сивото вещество на мозъка ни. Изследователите открили, че хората, които са консумирали кофеин по време на периоди на ограничение на съня, са имали по-голямо намаляване на обема на сивото вещество в сравнение с тези, които са се въздържали от него. Констатациите бяха публикувани наскоро в Scientific Reports.

Кофеинът е признат в световен мащаб от милиони хора за способността му да повишава бдителността и да смекчава когнитивните увреждания, причинени от липсата на сън. Въпреки ползите, както острата загуба на сън, така и редовната употреба на кофеин са свързани с намаляване на обема на сивото вещество, критичен компонент на мозъка, отговорен за обработката на информация и регулирането на нашите когнитивни функции, пише PsyPost.

Целта на изследователите е да определят дали консумацията на кофеин по време на лишаване от сън допълнително ще намали обема на сивото вещество и да изследват ролята на аденозиновата система в този процес. Аденозиновата система, особено аденозиновите А1 рецептори, играе ключова роля в регулирането на невронната активност и подпомагането на съня. Кофеинът действа като антагонист на тези рецептори, като блокира тяхното действие и повишава бдителността.

Проучването, ръководено от Ю-Шиуан Лин от Университетската психиатрична болница в Базел и публикувано в списание Scientific Reports, е вдъхновено от предишна научна работа, показваща ефектите на кофеина върху нашите мозъци. Проучването, проведено в изследователския център на Германския аерокосмически център в Кьолн, включва 36 здрави възрастни с нисък обичаен прием на кофеин.

Участниците бяха разделени на две групи: едната получи кофеиново кафе, а другата получи безкофеиново кафе. В продължение на девет дни, включително периоди на хронично ограничение на съня, изследователите измерват промените в обема на сивото вещество с помощта на MRI и PET сканиране. Те открили, че хроничното ограничаване на съня води до значителни промени в обема на съня, които също са повлияни от консумацията на кофеин.

Обратно, участниците, които не са консумирали кофеин по време на ограничение на съня, са имали увеличение на обема на сивото вещество в няколко области на мозъка, което предполага потенциален компенсаторен отговор на загубата на сън.

Степента на тези промени също е повлияна от индивидуалните различия в присъствието на аденозинови рецептори: по-ниските нива на рецепторите корелират с по-голямо намаляване на обема на сивото вещество.

Проучването разкрива на учените сложната връзка между съня, кофеина и структурата на нашия мозък, където консумацията на кофеин може да попречи на механизмите за пластичност на мозъка, активирани от загуба на сън. Проучването обаче има ограничения, включително малкия размер на извадката и спецификата на генетичните профили на участниците, свързани с метаболизма на кофеина. В бъдещи проучвания авторите се надяват да използват PET сканиране със специфични маркери, за да разберат по-добре механизмите, които стоят в основата на тези промени в сивото вещество, но недостатъците на ефектите на кафето върху нас вече са открити и ще проправят пътя за много бъдещи изследвания, казват те.

Превод: GlasNews

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина