Учени откриха нов вид депресия

Автор: Plovdiv Now 7448
Учени откриха нов вид депресия

Нов вид депресия установи Станфордският университет. Новата категория се нарича когнитивен биотип и според данни от научното проучване около 27% от диагностицираните с депресия страдат от него. Когнитивният биотип депресия се проявява по различни начини от други видове депресия и може да се разграничи от тях в диагностиката чрез ЯМР.

Най-често депресията е свързана с промени в настроението – симптомите, които асоциираме с депресия, са тъга, апатия, раздразнителност и в някои случаи епизоди на крайно щастие или мания. Това е причината психиатри да предписват на пациентите с депресия лекарства, които засягат хормона серотонин – измежду много други функции серотонинът е най-важен за усещането за щастие, оптимизъм и задоволство.  Голяма част от предписваните антидепресанти се наричат SSRI или селективни инхибитори на реабсорбцията на серотонин – увеличават серотонина, който стига до мозъка.

Но депресивните състояния могат да засегнат и някои когнитивни функции – така наречената „мозъчна мъгла“ може да бъде симптом на депресия. Тя намалява качеството на живот, защото не позволява концентриране и ясно разпознаване на мислите. SSRI антидепресантите не винаги могат да помогнат при случаи на депресия, където увреждането е повече когнитивно, отколкото емоционално.

Когнитивният биотип се характеризира със забавяне на когнитивните процеси и проблеми със съня. Попадащите в тази категория имат значително намалена активност във предните области на мозъка – тези, които отговарят за различни изпълнителни функции – те могат да варират между просто волево движение на тялото и оформяне на сложни мисли и изпълняване на дълги планове. 

Но най-важната верига във фронталната област на мозъка е тази, която отговаря за когнитивния контрол – тази верига отговаря за „филтрирането“ на мисли, емоции и поведения в зависимост от конкретната ситуация.  Тя оформя реакциите според специфичния контекст – както външни, така и интроспективни. При увреждане на веригата в мозъка за когнитивен контрол са нарушени и способностите да се реагира правилно в дадена ситуация.

Разграничаването на различни биотипове депресия е важна следваща стъпка в психиатрията, защото колкото повече показатели съществуват за диагностика на психично заболяване като депресия, толкова по-ефективно лечение може да се изготви на база конкретните симптоми и данни при даден пациент. Случаите на депресия, които попадат в когнитивния биотип, могат да имат нужда от терапия, която да третира повече изпълнителните функции и по-малко емоционалните нарушения. 

Източник: Puls.bg

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина