Писателят Йордан Велчев, актьорът и дългогодишен директор на Кукления театър Виктор Бойчев и директорът на Природонаучния музей Огнян Тодоров са номинираните за награда „Пловдив” за цялостен принос. Това е най-новият раздел на най-престижните призове в сферата на изкуството и културата под тепетата, пише Plovdivtime.bg.
Всяка година в навечерието на 24 май - Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, Кметът на Пловдив връчва престижното отличие „Награда Пловдив“ на творци, творчески колективи, културни, образователни и други институции за конкретно произведение, събитие или факт с реален принос за развитие на културния живот на Пловдив, реализирани през предходната година.
Общо 79 са предложенията, които бяха внесени за удостояване с „Награда Пловдив“ за събития и културни факти, реализирани през предходната 2019 година в общо 12-те категории. Отчетен бе и голям интерес към новата категория за удостояване със Специалната награда „Пловдив” за изключителни постижения и цялостен принос в областта на изкуството и културата, която е въведена за първи път.
Според статута, предложенията за присъждане на Награда „Пловдив“ и на Специалната награда „Пловдив“ се внасят от името на културни институти, образователни институции, неправителствени организации, медии, издателски къщи, културни оператори, други юридически или физически лица.
На своето първо заседание, отделните комисии, съставени от специалисти в сферата на културата – изявени пловдивски творци, писатели, издатели, преводачи, художници, музиканти и т.н., имаха задача да гласуват и определят номинациите - не-повече от 3 в отделните категории. На следващото второ заседание на 19 май, те ще трябва да решат кой печели наградата във всяка категория. Статутът допуска и възможността да не се връчи награда, ако журито прецени. Припомняме, че за първи път наградата е 2000 лева, а за новата „Специална награда за цялостен принос" – 10 000 лева.
Предвид мерките във връзка с COVID – 19, Община Пловдив взе решениетази година самото награждаване да се състои в две части. Всички победители да получат своята парична награда още през май, след като бъдат обявени. Официалната церемония на която ще бъдат връчени статуетките „Награда Пловдив“ и дипломите ще се състои на 1 септември 2020 г. на Римския стадион, а музикален домакин ще е Фолклорен ансамбъл „Тракия“ Пловдив.
Заместник-кметът Пламен Панов и екипът на отдел „Култура, археология и културно наследство“ на община Пловдив пожелават успех на номинираните.
„Нека най-добрите победят! Щастлив съм, че „Награди Пловдив“ е още една възможност да отдадем заслужена почит, знак на уважение и признателност към постиженията на пловдивските творци, заради които нашият „древен и вечен“ град стана първата българска Европейска столица на културата през 2019 година.Обаянието на тяхното творчество ни кара да пазим традициите и да ги подхранваме с нови събития. Богатата културна програма на Пловдив е доказателство за това, че той винаги е бил и ще бъде културната столица на България“, каза заместник-кметът Пламен Панов.
Ето и номинациите в отделните категории:
В раздел „Художествена литература и хуманитаристика“, в който имаше 10 предложения, номинирани за награда са:
Ина Иванова - за стихосбирката „Криле от папиемаше“
Александър Секулов - за пиесата „Одисей“
Раздел „Художествен превод“ ( от 4 предложения), номинирани са:
Здравка Петрова - за „ Превод от руски на книгите „В памет на Паметта“от Мария Степанова и „Империята трябва да умре“ на Михаил Зигар
Манол Пейковза „Превод от английски език на поетичната книга на Лорънс Ферлингети „Поезията като бунтовно изкуство“
Раздел „Журналистика в сферата на културата“ (от 8 внесени предложения), номинации получиха:
Теодор Петков Караколев за „Десетки публикации по темите: архитектура, градска среда и опазване на културно-историческото наследство на Пловдив в рамките на 2019г.
Деница Владимирова Торньова, журналист в БНТ – Пловдив за: „ Седем предавания от поредицата „Репетиция“ на БНТ („Мария от Буенос Айрес“, „Кармен и Акварели – новите балетни премиери в Пловдив“, „Песните на Стефан Вълдобрев с ново звучене на театралната сцена в Пловдив“, „Церемония по закриването на Пловдив ЕСК 2019“, „Среща със създателите на спектакъла Лебедово езеро за деца“, „Драматичният театър в Пловдив представи най – новото си заглавие „Експрес 20 век“, „25 мига в Мюзикхолен театър Пловдив“).
Десислава Шишмановаза авторство на документалния филм „Одисей”
Раздел „Архитектура и естетизация на градската среда“ ( 2 предложение)
Колектив: арх. Иван Костадинов, арх. Росица Митева, арх. Ангел Чуруков с ръководител арх. Петко Костадинов- за „Преустройство на част от бившия Детмаг „Снежанка” в Художествена галерия „Капана”
Раздел „Музика“ ( от 9 предложения), номинирани:
Държавна Опера Пловдив за „Творческия сезон на Държавна опера – Пловдив по време на Европейска столица на културата, включващ програмата на фестивала OPERA OPEN 2019 и премиерите на „Мария от Буенос Айрес”, „Евита”, „Фалстаф” и Симфоничен концерт „Бетовен”- 9-та Симфония/ Шьонберг-„Оцелелият от Варшава”.
”Биг бенд Пловдив” за „Многолико музикално присъствие на „Биг бенд Пловдив” през 2019г. с изразена подкрепа към младите таланти на Пловдив“.
Проф. акад. Милчо Василев за „Два юбилейни концерта, посветени на 70-годишнината на композитора, диригент, педагог и общественик проф. акад. Милчо Василев“.
Раздел „Танцово изкуство“ бяха внесени 2 предложения, след разглеждането н които, комисията реши, че не може да излъчи номинации .
Раздел „Театър“ ( внесени 4 предложения), номинации получиха:
Драматичен театър „Н.О.Масалитинов“ – Пловдив - за „ОДИСЕЙ“- сценичен проект, част от програмата „Европейскастолица на културата-2019“
Легал Арт Център – Снежина Петрова и Десислава Шпатова - за реализацията на проекта „Медея“
Сдружение „Метеор“ - за представлението „Хиджиката и неговият двойник“
Раздел „Изобразително изкуство“ ( внесени 4 предложения), номинация:
Ангел Герджиков - за изложба живопис „Забравени следобеди“ в галерия „Възраждане“.
Раздел „Аудио визуални изкуства и фотография“ ( от 8 предложения), номинации получиха:
Виолин Палейков и Нончо Нончев- за създаването на художествената визия на документални филм „Одисей” и на документалната поредица „На Опера с БНТ 2”.
Соня Тодорова Станкова - за Проект Фотография „Лицата на Пловдив“, представен по време на Пловдив 2019.
Раздел „Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта“ ( от 8 предложения), номиниран:
Доц. Елена Кантарева-Дечева и екипът реставратори - за „Работата на обект „Епископска Базилика на Филипопол"
Раздел „Произведение на изкуството, предназначено за деца“ (от 5 внесени предложения), номинации:
Хор на НУМТУ „Добрин Петков” с диригент Николета Енева,Хор на пловдивските момчета с диригент Милка Толедова,Хор „Детска китка” с диригент Яна Делирадеваза „Голям детски концерт” – „Светът има нужда от нашата песен”
Държавен куклен театър – Пловдив - за „Театралния спектакъл „Принцът на морето и принцът на земята“
Раздел „Съвременни мултижанрови изкуства“ (от 3 предложения), номиниран:
Държавна опера – Пловдив – за„Огънят/Празникът – гала откриване на фестивала OperaOpen 2019“
Раздел Специална награда „Пловдив“ – от общо 12 предложения, комисията реши да номинира:
Йордан Велчев - за „Цялостен принос в културата, историята и литературата на България и в частност на град Пловдив и книгите „Градът или Между Изтока и Запада XIV-XVII век”, „Балканският човек“ том 1, 2 и 3 и стихосбирките „Сияе“ и „Събиране на значенията”
Виктор Бойчев - за „Издигане на нивото на Държавен куклен театър - Пловдив до най-високите професионални стандарти в театралното изкуство. За популяризирането на Пловдив като град, синоним на творчески постижения, които създават нов театрален език. За достойно продължаване на традициите и високо успешен мениджмънт на цялостния процес на функциониране на театъра. За създаване на благодатна творческа среда и обстановка, привлекателна за работата на режисьори и артисти, водещи имена в съвременния театър. За привличане на вниманието на международни институциикъм постиженията на пловдивския куклен театър и обмен на съдържание с водещи световни театри и фестивали. За живо и последователно участие във всички важни и определящи облика на Пловдив творчески и обществени процеси и събития. За почтено и безкористно отстояване на професионалните и етични стандарти . За цялостното присъствие на ДКТ в живота на Пловдив и страната през последните две десетилетия.“
Гл.ас.д-р Огнян Тодоров и.д. директор на Регионален природонаучен музей – Пловдив - за „Изключителни постижения и цялостен принос в културата на град Пловдив“.