Тежка операция на мъж с COVID, хирурзи се натъкнаха на важна информация

Автор: Plovdiv Now 6427
Тежка операция на мъж с COVID, хирурзи се натъкнаха на важна информация

Животоспасяваща операция направиха лекарите от ВМА на 58-годишен мъж с доказана COVID инфекция. Пациентът е с тежко протичане на инфекцията – с изразена дихателна недостатъчност, сатурация 75, с разгърната клинична картина на масивна двустранна пневмония, и придружаващи заболявани артериална хипертония и леко изразена сърдечна недостатъчност. По време на терапията обаче се появява нов проблем – мъжът получава силни болки и изстиване на десния крак. Специалистите веднага установяват, че той се нуждае от спешно съдово реконструктивно лечение в неотложен порядък, поради напредващата клинична картина и риск от влошаване на здравословното състояние, пише skener.news.

„След обсъждане на спешен колегиум, бе предложен сценарий за интраоперативно лечение, въпреки тежкото общо състояние на болния, за да спасим крака от ампутация, както и живота му“, обясни д-р Светозар Марангозов. Операцията продължава около час и половина в специално обособена зала, при спазване на всички протоколи за защита на болния, персонала и недопускане на разпространението на опасната инфекция в лечебното заведение.

По време на интервенцията специалистите от Клиниката по съдова хирургия на ВМА се натъкват на важен детайл:  докато отстраняват тромботичните маси от магистралната артериална мрежа на десния крак и възстановяват кръвотока им прави впечатление, че пациентът не се повлиява от стандартните дозировки на кръворазреждащи медикаменти, използвани при други подобни случаи, без наличието на COVID-инфекция. Това налага използването на иновативен подход за овладяване на ситуацията и прилагане на много по-високи дози кръворазреждащи средства с цел лечение и профилактика на съдови усложнения от подобен тип при тези болни. „За първи път виждам пациент с артериална кръв, която е черна, заради това, че няма достатъчно насищане с кислород. Причината – белият му дроб е блокиран от масивни пневмонии, които ангажират и пречат на добрата перфузия и доброто окисление на кръвта“, посочи д-р Марангозов.

По думите му и след самата операция пациентът приема много високи дози антикоагуланти и съдоразширяващи средства, като състоянието му е стабилно благодарение на интердисциплинарната екипна работа във ВМА. А екипът на Клиниката по съдова хирургия, ръководена от проф. Кузман Гиров, е в процес на разработване на алгоритъм за работа при такива болни с цел профилактика и лечение в хирургичните клиники, както и подобряване на качеството на предоставяната медицинска грижа, тъй като според всички проучвания, COVID-болните са по-предразположени към образуване на тромби и запушване на малки и по-големи кръвоносни съдове.

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина