15, 16 и 17 юли българският народ е нарекъл Горещници. Тези дни са известни и с имената Блъсъци, Чурици, Германовци, Чурлига, Пърлига, Марина огнена, Опалена Мария, Чурута, като всички те са свързани с огнената стихия.
Противно на народните вярвания, около 30 градуса бяха температурите в Пловдивско в първия ден от горещниците и съвсем нямаше изпепеляваща жега.
На 28, 29 и 30 юли пък се отбелязват астрономическите горещници. Разминаването с другите, отбелязвани от народа (15, 16, 17 юли), идва заради преминаването към юлианския календар, който с времето се отдалечава от григорианския заради повечето високосни години в него.
Смятат се за най-горещите дни на лятото. Имат езически произход и са свързани с култа към огъня.
През Горещниците не се ходи на нивата, не се работи, не се ходи пеш, не се пече хляб. Още през първия ден огънят в огнището се угася, а на третия ден чрез специален ритуал се пали един общ нов, жив и млад огън, от който всеки подновява своя в дома си.
Горещниците се празнуват най-много от ковачи, хлебари, калайджии и други занаятчии, които работят с огън. Съществува вярване, че който се окъпе по време на Горещниците в лековити води, не се разболява през годината.
През Горещниците се гадае какво ще бъде времето в първите месеци на идната година. В Родопите и Странджа, както и по течението на реките Струма и Места, третият от дните се почита в чест на света Марина като господарка на змиите.