Експертите настояват СЗО да признае употребата на нездравословна храна за истинска зависимост, като алкохолизъм или наркомания.
Международна експертна група приравни рисковете от пристрастяване към нездравословна храна с рисковете от пристрастяване към алкохол, тютюн и дори наркотици като кокаин. Учените настояват СЗО да признае пристрастяването към бързо хранене като хранително разстройство, пише DailyMail.
Хранителните продукти с високо съдържание на захар, както и преработените храни водят до затлъстяване, което от своя страна може да доведе до животозастрашаващи усложнения.
Британската организация Public Health Collaboration (PHC) се обърна към СЗО с молба да признае пристрастяването към нездравословна храна като истинско заболяване, свързано с употребата на психоактивни вещества. Международният списък на такива заболявания включва зависимости към алкохол, цигари и наркотици. През 2018 г. то включва и „игрово разстройство“, решение, основано на десетилетия изследвания на ефектите от компютърните игри върху хората.
Според учените жаждата за нездравословна храна попада в дефиницията на СЗО за пристрастяващо поведение - повтаряща се и неконтролирана употреба на нещо, в големи дози, което може да причини вреда.
„Ние водим кампания тази пристрастеност към храната най-накрая да бъде призната за истинска зависимост, така че хората да могат да получат професионална помощ и да спрат да жадуват за свръхпреработени храни. Вярваме, че тази зависимост е отчасти виновна за настоящата епидемия от затлъстяване, диабет и психични болест.", казва сертифицираният клиничен и медицински психолог и член на PHC Джен Уруин.
Според нея има все повече доказателства, че храните с високо съдържание на захар и мазнини водят до пристрастяване.
Както знаете, терминът „хранителна зависимост“ е въведен за първи път през 1956 г. Скорошно проучване от Мичиганския университет казва, че храни като понички и пица отговарят на всички критерии, които превърнаха цигарите в наркотик през 90-те години.
Тези критерии включват компулсивна употреба, примамливо настроение поради ефекти върху мозъка и наличието на съставки в продукта, които увеличават апетита.
Като цяло учените са съгласни, че „затлъстяването се движи в грешна посока“. Хората със затлъстяване често се представят като „здрави хора, които са направили своя избор“, докато всъщност пристрастяването може да е направило този избор вместо тях.