Студенти по медицина излязоха с петиция срещу увеличението на таксите за тях в медицинските университети в страната.
Ето какво ни пише студентка от МУ-Пловдив:
"Ние сме студенти от медицинските университети в България. Пишем Ви по случай вдигането на нашите такси за платено обучение,който са безбожни и много млади и трудоспособни хора ще се наложи да прекъснат следването си,поради тази причина.
"Избрахме най - хуманната професия, съгласихме се на нехуманна такса срещу нея. Няма да позволим да поискате от нас повече от тази такса, тя е вече непосилна за нашите семейства. Ние не сме англичани, не сме деца на поставени хора. Ние положихме кандидат-студентски изпит, бяхме избрани по бал, полагаме годишно изпити, плащаме учебници, пособия и ще положим клетва като всички останали - да служим на вас, хората. Няма да позволим да бъдем неглижирани от собствената си държава, въпреки че не сме по нейна поръчка. Да, не бяхме поръчани, но все пак сме тук и имаме по - високи резултати от голяма част от държавна поръчка студенти. Много от нас ще станат прекрасни специалисти, ние също мечтаем, ние също искаме, ние ще сме част от здравеопазването на тази държава. Не получаваме стипендии за успехите си, а все пак плащаме хиляди левове и се стремим към успехи. Искаме едно - таксата ни да не бъде променяна."
Ето какво отговориха на запитването ни от Медицински университет-Пловдив:
Средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението в държавните висши училища се определят на базата на диференцираните нормативи за издръжка на студент по професионални направления: базовия норматив - 693 лв., съответния коефициент, който за магистърските програми на Медицински университет-Пловдив е 8.50 и коефициента за комплексна оценка за качеството на обучение, определен по методологията на рейтинговата система на висшите училища.
Този коефициент отразява резултатите на висшето училище от акредитационната оценка, индикаторите за научна дейност и реализацията на дипломираните. Коефициентът варира всяка година и се публикува в сайта на МОН. По-високият коефициент е оценка за по-добро обучение в съответното професионално направление на всяко висше училище.
За 2020 година коефициентите за професионалните направления в МУ – Пловдив са: за Медицина -1.57, за Дентална медицина - 1.16 и за Фармация -1.40.
Така нормативно определената методика за финансиране на професионални направления формира годишната държавна издръжка, както следва: за Медицина - 9 248.09 лв., за Дентална медицина - 6 832.98 лв., за Фармация - 8 246.70 лв.
„Това е издръжката, която държавата превежда на висшето училище годишно за всеки студент държавна поръчка”, подчертаха от ръководството на Медицински университет-Пловдив.
Таксата за обучение на студентите платено обучение се определя, като към тази сума се прибави годишната учебна такса – 1200 лв. за 1-3 курс и 950 лв. за 4-6 курс.
Във връзка с публикуване на Решение на МС 275/23.04.2020 калкулацията на таксите за платено обучение на студенти по професионални направления и форма на обучение за 2020/21 учебна година на база Постановление на МС 162/20.06.2001 г, изм. и доп. ДВ бр. 12/06.02.2018; ПМС 328/30 11.2015 за 2020 година и в съответствие с чл.21 ал.2 и чл.95 ал.4 от ЗВО стават: за Медицина - 10 448.09 лв., за Дентална медицина - 8 032.98 лв. и за Фармация - 9 446.70 лв.
„Калкулирането на таксите за платено обучение не е по предложение на висшето учебно заведение или еднолично решение на неговото ръководство. Увеличението на таксите за платено обучение е резултат от нормативни държавни документи, в случая на МОН. Несъобразяването с решения и постановления на Министерски съвет води до санкции за всяко висше училище”, съобщиха още от МУ-Пловдив.