Сложна операция в пловдивска болница спаси две новородени с тежки дефекти на нослетата

Автор: Plovdiv Now 27425
Сложна операция в пловдивска болница спаси две новородени с тежки дефекти на нослетата

Сложни и много прецизни операции на две бебета, родени с малформации на нослетата, бяха извършени от водещия ринолог и изпълнителен директор на УМБАЛ „Свети Георги“ проф. д-р Карен Джамбазов.

Децата, които са на възраст 21 дни и 2 месеца, са имали възможно най-тежката форма на вроден дефект – без вътрешни отвори на носните кухини. На медицински език това е двустранна комбинирана атрезия на хоаните, като от едната страна е била мембранозна, а от другата – костна. Бебетата са били в животозастрашаващо състояние по обясними причини - не са можели да дишат нормално.

Хоаналната атрезия е анормално развитие на изграждащите вътрешни отвори на носните кухини костни структури или меки тъкани. Тъй като бебетата дишат основно през носа, храненето е невъзможно, като не рядко се аспирират храна и слюнка, в резултат на което може да се развие аспирационна пневмония, а тя от своя страна може да доведе и до смърт.

Оперативното създаване на вътрешни носни отвори представлява миниинвазивен ендоскопски метод, допълнително развит от проф. Джамбазов, който избягва поставянето на стентове в новосъздадените носни канали в дните на възстановяване след операцията.

Преди и след операциите за децата се грижи екип от Клиниката по детска хирургия на УМБАЛ „Свети Георги“. В много случаи при подобни интервенции си сътрудничат представители на различни медицински специалности, като много важна е образната компютъртомографска диагностика, обясни проф. Джамбазов.

Операциите бяха извършени във Високотехнологичния център на трансфер на знания на УМБАЛ „Свети Георги“, изграден на базата на създадения уникален за страната Интегрален център за хирургично лечение на заболявания в областта на главата и шията. Центърът разполага с иновативна апаратура, включваща ендоскопи с висока резолюция и два основни компонента – О-рамо и хирургична навигация, които позволяват въвеждането на нови методи за лечение и диагностика, каквито не е възможно да се прилагат с обикновени флуороскопски апарати.

 

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина