Липса на менструация
След като спрете да приемате противозачатъчни, тялото ви може да се нуждае от няколко месеца, за да се регулира и да започне отново да овулира. Но ако не получите менструация след три месеца, консултирайте се със специалист. „Липсата на менструация предполага, че жената не е в овулация и има малък шанс да зачене без помощ“, казва репродуктивният ендокринолог д-р Лорна Маршал.
Решението може да включва просто медикаментно лечение за стимулиране на овулацията или пък да се стигне до ин витро оплождане при жени с по-сериозни проблеми.
Нередовна менструация
Ако нямате редовна менструация, не можете да разберете кога и дали ще имате овулация, което определено пречи на нормалното зачеване. Въпреки че може да има различни причини за нередовна менструация, някои от тях могат да са резултат от по-големи нарушения.
Те включват синдром на поликистозните яйчници (PCOS), нарушения на щитовидната жлеза и хипоталамична аменорея, при която сигналите на мозъка, изпращащи хормони, са изключени. Нередовният цикъл може да бъде и признак на намален яйчников резерв, причинен от ендометриоза или ранна яйчникова недостатъчност.
Кървене между менструациите
По принцип трябва да кървите само по време на менструация. Често кървенето между два цикъла или след полов акт може да означава полип, фибром на матката или лезия на шийката на матката.
При наличието на тези симпотоми, лекарят трябва да напри по-обстоен преглед, тъй като те може да са сигнал за нещо по-сериозно от безплодие (като рак например), въпреки че това е рядкост.
Прекалено обилна менструация
Ако използвате повече от един тампон на час в продължение на няколко часа или кървите повече от седем дни, менструацията ви е необичайно силна. Това може да е признак за наличие на фиброми на матката.
Тежките менструации се свързват не само с гинекологични състояние, а и с някои нарушения на кръвосъсирването или ендокринни аномалии. Фиброидите могат да бъдат свити или отстранени, ако възпрепятстват забременяването, а кръвните нарушения могат да бъдат овладени с медикаменти.
Болка в таза
Ако имате силни менструални спазми или дискомфорт след секс, може да ви бъде поставена диагноза „ендометриоза“. При ендометриозата тъканта, която би трябвало да облицова маточната кухина, се намира извън матката в таза.
Това състояние може да доведе до белези на тазовите структури, да намали плодовитостта и да увеличи риска от извънматочна бременност. Освен това ендометриозата може да намали яйцеклетките на жената, така че се препоръчва по-бърза медицинска намеса.
Кратък и лек цикъл
Въпреки че отново може да има различни причини за по-кратките цикли, ако постоянно те са леки или по-краткиот 18 дни, е възможно да нямате овулация или да не произвеждате достатъчно прогестерон, за да поддържате бременност, ако тя все пак настъпи.
В такъв случай, вашият лекар ще трябва да направи изселдвания, за да провери нивата на хормоните ви. Тогава ще бъде ясно дали има нещо, което влияе на репродуктивната ви способност.
Елена Николова по материали от Parents
Източник: Новите родители