Двойно по-високи сметки за ток плащат и личните лекари в Пловдив. Медиците плащат промишлен ток и нужните суми вече са непосилни за тях. За да се справят с тази криза, семейните лекари намаляват работното време и ще преглеждат на студено, икономисвайки.
Населението все повече се разболява, а намалява медицинската грижа, констатират пациенти.
Шефът на джипитата в областта д-р Костадин Сотиров отбеляза, че колегите му намират различни начини да се справят със ситуацията - намалява се отоплението, сменят го или се намалява работното време.
"Изходът не е по възможностите на общопрактикуващите лекари, това трябва да се реши на държавно ниво. Усеща се натиска от COVID, много повече деца се заразяват, както и възрастни, заразяват се ваксинирани и преболедували също", заяви още той.
Относно хапчета за COVID, д-р Сотиров отбеляза, че общопрактикуващите лекари все още не могат да ги изписват на пациентите, а на този етап те лекуват болните, без да им се заплаща за това.
В последните седмици докторът има няколко случая на хора, чийто тестове излизат положителни, въпреки че през октомври и ноември са били с коронавирус. Други лични лекари пък споделят за пациенти, които са боледували през декември и месец по-късно са реинфектирани.
Според медиците това се дължи на разликите в спецификите на варианта Омикрон, който се превръща в доминиращ за последната вълна на COVID-19. По последни данни на Центъра по заразни и паразитни болести повече от 55% от секвенираните проби са реагирали на новия вариант. Той се разпространява по-бързо и лесно от Делта, но засегнатите хора са с по-леко изразена и не толкова тежко протичаща симптоматика. В сравнение с останалите щамове обаче Омикрон се повлиява по-слабо от вече създадените антитела, поради което се срещат случаи на реинфекция след вече изкарано заболяване.