Какво трябва да предприемат собствениците на затворени бизнеси? Този въпрос поставиха от Сдружението на заведенията в България. От браншовата организация публикуваха карикатура, представяща под друг ъгъл случващото се у нас през последните дни. Припомняме, че в три заведения в Пловдив бяха "спипани в крачка" от полицията в петък вечер. В тях се вихриха щури партита, напук на всички мерки и забрани. Най-фрапираща бе ситуацията в ресторант "Рибарника", където 55 души се сдобиха с глоби, след като се събраха на рожден ден. Проверката продължи повече от три часа, като се стигна дори до провокации от страна на празнуващите.
Междувременно от Сдружението на заведенията питат какви трябва да са следващите действия на всички затворени бизнеси, ако правителството реши да удължи забраната за работа и след 31.01.? Възможностите са:
1. Организиране на национален протест.
2. Обявяване на Гражданско неподчинение по примера на Италия.
3. Национален протест, а ако исканията ни не бъдат удовлетворени, последващо отваряне на обектите по примера на Италия.
4. Съгласяваме се да останем затворени, но ако изплатят компенсациите на всички до 31.01, и до същата дата има разписани и приети нови мерки за февруари.
Ситуацията с изчерпването на търпението в бранша коментира и министър Марияна Николова пред БНТ и увери, че постоянно е в комуникация с представители на заведенията. Утре предстои и официална среща с Асоциацията на ресторантьорите.
Предложения тепърва ще се обсъждат и с Националния оперативен щаб след анализ на ситуацията с бройките заразени, уточни Николова. Сред тях са работа на заведенията на 50%, както и работа при предварителни резервации.
Предложенията важат за ресторанти, за нощните заведения все още не са провеждани подобни разговори, уточни министърът.
Здравните власти регистрираха редица нарушения през последните дни. Обществена тайна беше, че има заведения, които работят въпреки заповедта на министъра на здравеопазването.
"Всички нарушители, които нарушават административните правила и разпоредбите, които са предписани от здравните власти, ще бъдат санкционирани по установения ред. Аз съм против тези нарушения и съм категорична, че това е петно за целия бранш", заяви министър Николова.
Тенденциите показват, че нивата на безработица в сектор "Туризъм" са 6,7%. Има ръст на безработицата, като най-засегнати са в сектор Хотелиерство, каза министърът.
Туристите все повече търсят индивидуалните резервации и малките места за настаняване. МинистърНиколова обясни, че зимният сезон се ползва от малките хотели, от малките места за настаняване, които са заети на 100%.
Сериозна заетост се отчита и в СПА курортите. По отношение на зимния сезон резервациите са между 35 и 40%.
При хотелиерството и ресторантьорството най-успешната мярка е 60:40, която е трансформирана в 80/20 за сектора, съобщи министърът. Правителството е дало ясно заявка за удължаването на тази мярка до 31 март.
"Тази мярка е спасила от фалит повече от 70% от бранша. По нея са изплатени огромен обем средства и са спасени над 28-30 работни места", каза Николова.
Изплатени са над милиард и 200 милиона, от които около 720 милиона са достигнали пряко до бизнеса.