Правителството призна Сдружение „Съюз на инвалидите в България“ за национално представителна организация за срок от четири години. Сдружението осъществява дейност в обществена полза, която включва представляване, отстояване и защитаване интересите на хората с увреждания в страната и чужбина. Цел на организацията е хората с увреждания да се възприемат от обществото като негови равноправни и равнопоставени членове.
СИБ е обединение на 377 структури (регионални, основни организации, дружества, клубове по интереси) изградени в 27 региона в България с повече от 42 603 индивидуални членове (към 2015 г.). Те са с различни видове заболявания, включително и със сензорни –слепи и глухи. Заедно с асоциираните организации на инвалиди членовете на СИБ стават над 72 000.
Общосъюзни органи за управление са Общо събрание, Управителен съвет, Председател и Централна контролно-ревизионна комисия.
Създаден е на 14 декември 1989 година на първия учредителен конгрес в София, като обществена организация, която представлява и отстоява интересите на инвалидите пред държавните, обществените и другите органи и организации в страната и чужбина.
През 1990 Съюзът става юридическо лице със седалище в София.
През 2001 СИБ е асоцииран като член на Европейският форум на хората с увреждания (EDF). EDF е официално признатият партньор на Европейската комисия и на Европейския парламент по проблемите на хората с увреждания. Той представлява интересите на над 54 милиона хора с увреждания в Европа.
На 4 април 2003 СИБ открива Национален информационно-консултантски център (НИКЦ) за хора със специфични възможности.