Съдът отмени местните фишове до 50 лева и ограниченията за колоездачи в Пловдив

Автор: Plovdiv Now   2128
Съдът отмени местните фишове до 50 лева и ограниченията за колоездачи в Пловдив

Пловдивския административен съд, който отмени част от местните регулации, заложени в Наредба № 2 на Общинския съвет за организацията и безопасността на движението в града. Част от отменените текстове касаят изричната забрана за движение на пътни превозни средства по ключови пешеходни зони в Пловдив. 

С решението си магистратите обявиха за нищожно и налагането на бързи глоби с общински фиш при маловажни нарушения, отмениха и специфичните рестрикции за велосипедистите, а именно движението им единствено по велоалеи. 

Делото бе образувано по жалба на двама граждани, които настояват, че местният парламент е превишил правата си и е допуснал груби процедурни нарушения при приемането на текстовете.

Край на незаконните глоби с фиш до 50 лева 

Една от най-сериозните промени е обявяването за нищожна на разпоредбата (чл. 55, ал. 2), която досега позволяваше на общинските органи да налагат на място глоби с фиш до 50 лева за "явно маловажни" нарушения на наредбата. Съдът е категоричен, че Общинският съвет изобщо няма нормотворческата компетентност да измисля и въвежда подобни санкции. Според националното законодателство, и по-конкретно Закона за административните нарушения и наказания (ЗАНН), налагането на глоби с фиш за маловажни случаи, установени в момента на извършването им, може да бъде предвидено единствено в национален закон или указ, но не и в местна наредба. Това означава, че общината незаконно е иззела функциите на държавата, преуреждайки материя, която вече е изчерпателно уредена от по-висок ранг. Така на практика общинските инспектори губят този инструмент за бързо глобяване на гражданите.

Велосипедистите ще могат да карат и извън велоалеи

Под ударите на Темида попаднаха и рестрикциите срещу велосипедистите. До момента чл. 16 от Наредба № 2 категорично забраняваше движението на колела по тротоари и пешеходни зони, освен ако там няма изрично изградени велоалеи. Съдът обаче отмени този текст, тъй като той влиза в пряк сблъсък със Закона за движението по пътищата (ЗДвП). Националният закон не предвижда подобна рестриктивна забрана, а указва, че когато липсва специална велоалея, велосипедистите могат да използват пътния банкет, стига той да е годен за това и да не пречи на останалите участници. Също така, законът задължава водачите на велосипеди да се движат възможно най-близо до дясната граница на платното за движение. Магистратите мотивират решението си с факта, че местната власт не може да въвежда за велосипедистите нови ограничения, които липсват в държавния закон.

Отмяна на забрана за движение в пешеходни зони и паркове

Най-специфичен е казусът с отмяната на чл. 22 от Наредбата, който съдържа забраните за движение на пътни превозни средства по емблематични за Пловдив места. Паднаха текстовете, които не допускаха превозни средства по улица "Княз Александър I" (Главната), Площад "Централен", Хълма на Освободителите, Младежкия хълм, всички градски паркове, както и по редица централни улици като "Райко Даскалов", "Дондуков" и "Найден Геров". Отменена е и забраната за движение на автомобили върху тротоари, градински площи, пешеходни подлези и детски площадки. За да сме напълно коректни, законът дефинира пътното превозно средство (ППС) като всяко съоръжение, придвижвано по пътя на колела или вериги, което означава, че тази отменена местна забрана е касаела не само леки автомобили, но и мотоциклети, строителна техника, велосипеди и дори каруци.

Означава ли падането на тези местни забрани, че от утре Пловдив ще осъмне с джипове, паркирани около Пеещите фонтани или дрифтиращи по Главната?

Категорично не. Причината за отмяната на тези текстове не е в това, че съдът иска да пусне колите в парка, а във факта, че при приемането им Общината е допуснала тежки административни гафове. Магистратите са установили, че проектите за тези правила изобщо не са били изпращани предварително до заинтересованите организации, нито пък е било извършено задължителното по закон уведомяване на гражданите, за които възникват тези ограничения. Липсва и задължителното обществено довеждане до знанието на населението.

Дори и без този текст в местната наредба, гражданите, парковете и архитектурното наследство остават защитени от националния Закон за движението по пътищата. В чл. 15, ал. 7 от ЗДвП изрично е разписано, че е абсолютно забранено преминаването и паркирането на пътни превозни средства в паркове, градини и детски площадки в населените места, извън обозначените за това места. Освен това, пешеходните зони и улиците в центъра на града са регулирани чрез поставени национални пътни знаци, които забраняват влизането. Следователно, автомобилите остават вън от тези зони по силата на държавното законодателство, а Община Пловдив просто ще трябва да извърви законовата процедура отново, за да приеме своите местни правила по прозрачен и юридически издържан начин.

Поради същата процедурна немарливост съдът отмени и разпоредбата, според която наказателните постановления по наредбата се издават от кмета на града или негов заместник. При поправката на този текст не е бил спазен Законът за нормативните актове – общинската администрация не е публикувала проекта на интернет страницата си, за да осигури задължителния 14-дневен срок за обществено обсъждане и събиране на предложения от гражданите. Въпреки че Законът за местното самоуправление по принцип дава право на кмета да издава такива постановления, процедурният порок при създаването на самия общински текст прави разпоредбата незаконосъобразна.

Какво казва законът за велосипедистите?

В Закона за движението по пътищата (ЗДвП) съществуват изрични забрани, които на практика ограничават велосипедистите да карат в паркове и по изцяло пешеходни зони, каквато е Главната улица в Пловдив. Законът прави само едно единствено изключение от тази забрана – тя не се отнася за деца-велосипедисти на възраст до 12 години.

Освен това, ако велосипедист иска да пресече пътното платно по пешеходна пътека, ЗДВП го задължава да слезе от велосипеда и да пресече на собствен ход като пешеходец, а не карайки го.

След падането на общинската наредба, велосипедистите в Пловдив остават длъжни да спазват ЗДвП:

Чл. 81. На водача на двуколесно пътно превозно средство, е забранено:

1. да се движи успоредно до друго двуколесно пътно превозно средство;
2. да управлява превозното средство, без да държи кормилото с ръка, както и да освобождава педалите, с които контролира превозното средство;
3. да се движи в непосредствена близост до друго пътно превозно средство или да се държи за него;
4. да превозва, тегли или тласка предмети, които пречат на управлението на превозното средство или създават опасност за другите участници в движението;
5. да управлява превозно средство по площите, предназначени само за пешеходци; тази забрана не се отнася за велосипедисти на възраст до 12 години

Община Пловдив е осъдена да заплати съдебните разноски на двамата жалбоподатели в размер на 345,45 евро и 330,11 евро. 

Решението на Пловдивския административен съд обаче не е окончателно и подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок. Ако то все пак влезе в сила, местната администрация ще трябва спешно да пренапише правилата си за движение, съобразявайки ги стриктно както с националното законодателство, така и с изискванията за прозрачни обществени консултации.

Подобни новини

...

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина