Родопският драматичен театър гостува с „Калуня-Каля” за първи път в Пловдив

Автор: Plovdiv Now 7689
Родопският драматичен театър гостува с „Калуня-Каля” за първи път в Пловдив

В конкурсната програма  за възрастни на Зимния фестивал на изкуствата „Сцена, палитра, слово” 2020 г. участва постановката „Калуня-Каля” на Родопски драматичен театър "Николай Хайтов". Тя ще гостува за първи път в Пловдив 28 февруари 2020 г. от 19:00 ч. Фестивалът се провежда в Народно читалище "Христо Ботев-1905", ул. "Даме Груев" 1

Режисьор на „Калуня-Каля“ е Благой Бойчев, а сценографията е на Мирела Василева.

Драматург е Цвета Ерменкова, хореографията е дело на Стефания Георгиева.

Композитор на музиката за спектакъла е Добромир Кисьов, а в ролята на Калуньо ще видим  Делян Илиев. Участват още актьорите: Васил Читанов, Божана Мановска, Джована Галиарди, Борис Хаджийски, Асен Левов, Гергана Либова, Никола Орешков, Румен Бечев

Спектакълът разказва за трагичната история на Калуньо.

Калуньаа бил добър човек... И гледал да прави добро за народа... Искал да прави добро – а все излизало зло... Ей такава работа, такава една история, да ѝ се чудиш и маеш... Трагичната история на Калуня ни разказва за смутните години около Априлското въстание и желанието на един човек да оправи света. Но дали светът иска да бъде оправен? За първи път у нас на сцената на Родопски драматичен театър ще бъде поставено представление по романа на Георги Божинов „Калуня-Каля“. Дълги години творбата остава незабелязана, но днес е един от най-преиздаваните и тиражирани исторически романи.

В „Калуня-Каля“ са описани събития, случили се около националноосвободителните движения на българите. Но този роман най-малко засяга участниците в тези движения. Главният герой на романа е богатият помак Калуньо. Докато личния му живот е доминиран от най-голямото му желание – да има дете, той бива въвлечен от своите приятели в башибозук, който унищожава цяло българско село. Ужасите, проявени към „каурите“ (българи), карат Калуньо да се обърне срещу своите и със средствата на насилието той започва да търси справедливост. Калуньо обявява война като че ли на целия свят. Това за него е свещена война за справедливост, която накрая го погубва.

Идеята за пренасянето на трагичната история на Калуньо на театрална сцена е на младия режисьор Благой Бойчев: „В тази история ме грабна желанието на героя да възвърне справедливостта, мира и тишината в света, но чрез насилие. Защото, ако човек се бори срещу злото със зло, то пак остава зло.“

Подобни новини

Вашият коментар през Facebook

Новини Trafficnews logo

Изпрати новина