На пациентите, които страдат от заболяване, за което са приложени всички възможни медикаменти, но те не дават резултат и друга алтернатива няма, лекарите вече ще могат да изписват лекарства, за които има данни, че могат да повлияят, но не са доказани. Това решиха депутатите, които днес приключиха с разглеждането на промeни в закона за лекарствата на второ четене.
Става дума за вид експериментално лечение с медикаменти, които са минали клинични проучвания и са разрешени за употреба у нас, но ще се прилагат за заболяване, което не присъства в характеристиката им с показания. В повечето случаи това се отнася за онкологичните заболявания.
Това лечение ще се назначава от комисия от трима лекари по специалността и ефектът му ще се наблюдава от тях, като всяко развитие ще се докладва на медицинския надзор. Прилагани в такива условия обаче, лекарствата няма да се покриват от здравната каса, а от болницата или от пациенти.
"Вносителят предлага нещо, за което ние, лекарите, и пациентите настояваме отдавна. В клиничната практика използваме като последна алтернатива на база на научни показания и на медицинския ни опит, медикаменти, които нямат в характеристиката на продукта индикацията за болестта, за която сме решили да го използваме, но това може да се окаже животоспасяващо. Често обаче това са нови медикаменти и могат да се окажат непосилни за отделния пациент", коментира депутатът проф. Георги Михайлов, пише 24 часа.
Затова той поиска терапията да се заплаща от НЗОК, но предложението не беше прието. Този, който умишлено увреди своето или чуждо здраве, включително след употреба на алкохол и наркотици, вече ще бъде задължаван да възстановява средствата за своето или лечението на пострадалия, решиха още депутатите.
Доплащането в болниците обаче отново остана с отворена врата. Една от основните промени, която беше залегнала в проекта, беше, че се регламентираха конкретните случаи, в които болниците можеха да искат допълнително пари от пациенти, а именно за по-добри битови условия, обслужване и избор на екип. Между първо и второ четене обаче, по предложение на депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов текстът, регламентиращ това, е променен и изрично разписаните случаи отпадат.